В края на миналата година кабинетът „Орешарски” натовари Министерството на външните работи и министерството на икономиката и енергетиката с координирането и провеждането на политика на засилване на икономическите връзки с пазари с висок потенциал извън ЕС. Става въпрос за пазари на Изток, т.е. там където България има традиционно добри връзки от по-далечното и по-близко минало. Две събития от изминалата седмица трябва да се разглеждат в този порядък. За пръв път след 3-годишно прекъсване се проведе сесия на Смесения българо-алжирски комитет за икономическо, научно и техническо сътрудничество. На нея министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев бе категоричен, че страната ни ще разшири сътрудничеството си с Алжир в духа на съществуващите от десетилетия традиционно добри връзки. По време на официалната визита на българската делегация в Алжир бе открит и двустранен българо-алжирски бизнес форум. Българската страна бе представена от 17 фирми, работещи в сферата на фармацията, енергетиката, машиностроенето, консултантската дейност. По думите на Стойнев сферите със сериозен потенциал за реализиране на съвместен бизнес са: строителството, търговията, селското стопанство, енергетиката и туризма. Алжирската страна потвърди интереса си за участие на български фирми в развитието на инфраструктурата си. Пак през изминалата седмица министърът на външните работи Кристиан Вигенин бе на работно посещение в Катар. На емирството е било предложено да отвори своя банка в София, която ще е в полза на катарските инвестиции не само в България, но и в съседните страни и ще подпомогне развитието на бизнес отношенията. От катарска страна бе проявен интерес към условията за придобиване на концесии в България и по-специално в златодобива. По време на срещите бе обсъдена и идеята за създаване на съвместен фонд за насърчаване на малкия и средния бизнес. И едно трето събитие говори за канализирането на българските интереси на Изток: двудневното официално посещение на премиера Пламен Орешарски в Азербайджан, където той проведе срещи на най-високо държавно ниво. „България е първата страна, която стои на пътя на азербайджанския газ към Европа”, посочи след срещите Орешарски и отбеляза възможностите за инвестиции на местната газова компания „СОКАР” в България с оглед на по-нататъшното изграждане на газовата мрежа в България. От своя страна президентът Илхам Алиев подчерта, че българските компании са добре дошли в Азербайджан, в това число по отношение на ускореното строителство. Като „червена нишка” за обобщение на българските интереси на Изток може да се приеме формулираната от премиера Орешарски цел: „Добрите политически контакти трябва да продължат да се развиват със задълбочаване на икономическото сътрудничество.
В петък от северозапад облачността ще се увеличава и привечер в Северозападна България ще завали дъжд, който бързо ще премине в сняг. Ще духа до умерен югозападен вятър, който по-късно след обяд в Дунавската равнина ще се ориентира от северозапад и с..
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните български общности и взаимодействието й с другите институции. След това от мрачната и мъглива София се..
Преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, "Демократична България", "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" обсъдиха предложения по проект на споразумение за управление. За това съобщиха от ГЕРБ на страницата си във фейсбук. Срещата се е провела в Народното..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..