Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Карафезлиев и приказките, които разказва тромбонът

Снимка: личен архив

Дали ще разказва приказка с благороден глас или ще звучи като бойна тръба – тромбонът е на почит в групата на медните духови инструменти. Възможностите му са показани в редица творби от световната и българската класика. Водач на групата на тромбоните  в Симфоничния оркестър на БНР е Атанас Карафезлиев.

Започнах да свиря на тромбон в музикалното училище в Бургас – моя роден град – разказва Атанас. – В семейството ми няма музиканти, но баща ми ме насочи към това изкуство. Първо започнах да свиря на китара в Детската музикална школа, но тъй като в училището по това време нямаше такава специалност, избрах тромбона и не съжалявам. След това бях в състава на духовия оркестър в Ансамбъла на строителните войски. Като студент в Националната музикална академия, постъпих в Симфоничния оркестър на БНР и вече 24 г.съм първи тромбон на този състав. Дълги години бях асистент на проф. Димитър Момчилов по тромбон в Академията, а отскоро съм доцент, катедра „Камерна музика”.

Това накратко е визитната картичка на Атанас Карафезлиев. Изпълнителската му кариера е богата на музикални събития. Той участва в авторитетни фестивали в България и чужбина. Има солистични изяви с редица оркестри, както и с камерни формации като Тромбонов квартет „АКВИ”, Радио Брас Квинтет, Академичен тромбонов ансамбъл „Илия Ненов” и др. Като изпълнител стремежът на Атанас Карафезлиев е да представя българското камерно творчество за медни духови инструменти. Фондът на БНР пази редица записи от концертни премиери, запечатали творческото му партньорство с родните композитори.

Да, така е, харесвам и свиря тази музика на концерти у нас и зад граница
– споделя тромбонистът. Смятам, че това е дълг на всеки български музикант. Последно, представих заедно с Георгита Бояджиева Соната за тромбон и виолончело от Велислав Заимов. За първи път я изпълнихме на фестивала за българска и американска музика „AmBul 2013”. Моите ученици са повлияни от отношението ми към българската творчество и свирят произведения от наши композитори. Това е начин те да заобичат родната музика. През миналата година класът ми по камерна музика „Медни духови инструменти” се представи с една изцяло българска програма на академичен концерт в зала ”България”. Той бе в рамките на фестивала „Млади музикални дарования”.

Заедно с учениците си, Атанас Карафезлиев подготвя концертна програма, отново с музика от български композитори, която ще представи в началото на месец юни. „Минал съм през различни етапи по моя музикален път, но в последно време ме влече камерната музика. Затова изявите ми са свързани предимно с нея.” – казва тромбонистът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Спомен"

Младата актриса и певица Виолина Доцева е готова с новата си песен "Спомен". Тя е написала текста, музиката е създала заедно с Денис Попстоев, който е автор на аранжимента. "Спомен" е съкровен личен разказ, посветен на взаимоотношенията с..

публикувано на 08.05.25 в 10:15

Оркестърът на Държавна опера - Стара Загора с музика на Гершуин в зала "България"

През 2025 г. най-старата извънстолична опера в България – Старозагорската, чества вековен юбилей със серия впечатляващи проекти. На 10 май от 19.00 часа симфоничният оркестър на театъра под палката на главния диригент Ивайло Кринчев ще представи на..

публикувано на 08.05.25 в 09:15

Дара Екимова с нов сингъл и национално турне

Дара Екимова представя "C’est La Vie" - пореден сингъл от своя дебютен албум "Тази стая". Певицата е написала песента заедно с Кристиан Костов, музикалният продуцент Dexter и Венци Венц. Според авторите "C’est La Vie" е за онези моменти, които са..

публикувано на 07.05.25 в 10:15