България, по-скоро българската икономика, изпитва остра необходимост от инвестиции – вътрешни и най-вече чуждестранни. Това не е тайна, напротив, на всички и политически, и дипломатически нива вътре и извън страната тази необходимост се афишира настойчиво. „Българската външна политика става все по-активна и с отварянето ни не само към Европа, но и към динамични икономики като Катар, ще търсим възможности за повече прагматизъм и по-добри резултати за българския търговски обмен“. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на среща с представители на българската общност в Държавата Катар. В началото на седмицата българският държавен глава бе на официално посещение там по покана на емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани. „Усилията ни да разширим връзките си с Катар са улеснени и от изпратения ясен политически сигнал, че те желаят да си сътрудничат, да работят и произвеждат заедно с нас", подчерта Росен Плевнелиев. От ясно по-ясно. А конкретно при срещата на Плевнелиев с емира на Катар шейх Ал Тани бе споделена обща позиция за приоритетните сектори, върху които да се изгражда своето икономическо сътрудничество. Двете държави ще поставят акцент върху производството на храни, енергетиката, високите технологии, строителството и търговията, за реализирането на проекти от общ интерес. Катар например може да стане първата страна-износител на природен газ, която да участва в реализацията на газов коридор "Юг-Север". Готовност за участие в подобен проект имат държавите от Вишеградската група, Румъния, България и Гърция. Възможностите за инвестиции в развитието на високите технологии у нас също бяха представени по време на срещата. Държавният глава подчерта, че това е един от най-динамичните и бързоразвиващи се сектори в България с устойчив годишен ръст и с над 25 000 заети в бранша. Обратно - български фирми са добре дошли в Катар, който се отваря към целия свят и е в процес на реализация на мащабни инфраструктурни проекти, които променят облика на страната. Посещението на президента Плевнелиев сега и на външния министър Вигенин в края на февруари са решаващи стъпки към това, България да заеме по своя път място на важен партньор на богатата арабска страна по нейния път, а резултатът да е с висока принадена стойност.
От 9 януари 2025 г. всеки пътуващ, който иска да достигне до Терминал 2 на летище София с автомобил ще преминава през бариерни системи, които регистрират номерата на автомобилите. Това съобщи операторът на летището СОФ Кънект. Новата система..
Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ. При новородените през изминалата година най-популярно за..
В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова; За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
От 2 януари Българската народна банка пуска в обращение златни възпоменателни монети на тема "Св. Богородица - Златна ябълка". Монетите са с номинали 10,..