Българската икономика се нарежда на едно от последните места в Европейския съюз по ефективност и устойчиво развитие. Производителността на труда на българите продължава да е на дъното на европейската класация. Докато един европеец през 2012 г. е създавал средно по 32,2 евро на час, то през същата година един български работник е изработвал близо 7 пъти по-малко стойност – около 4,8 евро на час. Това показват данните на европейската статистическа служба. Освен това, България изнася към другите европейски страни основно суровини и по-малко стоки с висока добавена стойност, като например машини, което говори, че българската икономика изглежда не успява да оптимизира използването не само на човешкия труд, но и на ресурсите, с които произвежда. Поради тази причина през 2011 г. средно за целия ЕС ефективността на използването на ресурси е била осем пъти над тази за България.
Всички тези сухи факти показват красноречиво, че българското стопанство се нуждае от съществена модернизация. А това означава въвеждането на нови технологии и оборудване, с други думи казано – от иновации. Няма никакво съмнение, че всяко предприятие в страната би искало да произвежда модерни и конкурентни стоки, които по-лесно да продава на местния и международните пазари. Проблемът е, че за да се модернизират производствените, търговски и управленски системи, са необходими финансови средства, които след тежката криза невинаги и не навсякъде са налице. И точно тук на преден план излиза ролята на държавата.
Никой не иска и не очаква от нея да даде пари на бизнеса да си купи нови машини и съоръжения, но всички очакват да създаде политическите, икономическите, фискалните и законовите условия бизнесът по-лесно и по-евтино да инвестира в иновации и в модернизация. И красноречиви в това отношение са думите на вицепремиера по икономическата политика Даниела Бобева, според която правителството има активна политика по отношение на иновациите. „Отделихме за първи път 20 млн. лв. в бюджета за иновации. Но аз съм убедена, че частният сектор е този, който ще създаде икономиката, базирана на иновациите”, подчертава Бобева. Според нея е важно науката и практиката да говорят на един език, за да се подготвят онези кадри, които са необходими на икономиката. В последно време освен това, все по-актуална става темата за реиндустриализацията на страната. И в това отношение правителството се опитва да играе активна роля и за тази цел подготвя програма за реиндустриализация. Стана ясно, че в нея ще се постави акцент върху въвеждането на иновации в предприятията като средство за генериране на по-голям икономически растеж. „Искаме да подкрепим дружества с иновации, с умни технологии и производства, които могат да бъдат конкурентоспособни”, коментира икономическият министър Драгомир Стойнев. Целта е от нетен износител на суровини, България да се превърне в икономика, която изнася преработена продукция, за да разчита на по-голяма устойчивост. И да се изкачи по-нагоре от сегашното неособено престижно 43-то място в класацията „Глобален иновационен индекс”. Както и в много други области, и в това отношение България ще разчита и на ЕС с помощта на подготвяната нова Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 г.
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в Северозападна България и по-специално на пътя Лом - Козлодуй, по който ежедневно пътуват много хора от..
След дни наред отчитано превишение на фините прахови частици във въздуха на София като мярка за решаване на проблема от Столичната община въвеждат зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в..
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за традициите вчера, днес и утре и "бабите", които ги пренасят – за всичко това ще говорим в "България днес" на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за..