Има една ценност, за която се сещаме едва, когато я загубим - здравето. Международният ден на здравето 7 април е именно да ни напомни за това, а също и за труда на хората, призвани да ни помагат, щом изгубим доброто си здраве. Инициативата за отбелязването му е на Световната здравна организация и има над 50-годишна традиция. През 2014 г. на този ден стартира кампания за предпазване от векторно предаваните болести. Те са най-характерни за тропическите региони на земята, където достъпът до чиста вода и хигиенни условия е ограничен. Най-смъртоносната такава зараза е малрията, която през 2010 г. взима около 660 хиляди жертви – предимно деца в Африка. Най-бързо разпростиращата се болест обаче е вирусната инфекция денга, която за последните 50 години е разширила обхвата си 30 пъти. И двете се предават чрез ухапване от комар.
Насекомите могат да бъдат преносители на редица паразити и патогени, които атакуват както хората, така и животните. Комарите например могат да заразяват с шест различни и еднакво опасни болести. Освен малария и денга, това са лимфатична филариоза, известна като "слонска болест", чикунгуня, японски (или комарен) енцефалит и жълта треска. Обикновено едно ухапване е достатъчно за заразяване на кръвта.
Глобализацията, усилените връзки между континентите, урбанизацията и климатичните промени оказват огромно влияне върху разпространението на тези зарази и успяват да ги пренесат в страни, където до този момент са били непознати. Затова и усилията на международни неправителствени организации, както и на правителствата, насочени срещу тях, се засилват. Макар че обхватът на векторните болести се увеличава, общите усилия успяват да намалят смъртните случаи, пише СЗО.
Целта на тазгодишната кампания на здравната организация е да информира обществата, които са в най-голям риск, но и всички останали в риск като пътешествениците, международните търговци и хората в страни, където това е нова заплаха, за начините да се предпазят от подобни инфекции.
Освен за здравето на своите пациенти, лекарите у нас водят истинска борба за справяне с трудностите в професията, които им поднася и недовършената реформа в българското здравеопазване. Пациентите пък се борят с опашките пред кабинетите, най-вече на общопрактикуващите лекари, които поради забавеното въвеждане на електронното здравеопазване у нас, са заринати от бумащина. В същото това време българите продължаваме да водим класациите по сърдечно-съдова заболеваемост, страната ни отбелязва и тревожен ръст на онкологичните заболявания, диабетът се „подмладява”, нараства броят на хората с наднормено тегло и затлъстяване… Промяна в начина на живот и хранене, както и превенция на социално значимите заболявания, са сред мерките, които са в състояние да ни изведат от черните списъци. Надежда носи, разбира се, и младото поколение български лекари, както и развитието на медицината като цяло. А в момента, чувстваме ли се спокойни ние – българите, като пациенти? Според Радослав Наков – четвъртокурсник в Медицинския университет в столицата, определено „да”. Единственото, което го притеснява, е късащата се на моменти връзка между Здравната каса, лекарите-специалисти и клиничните пътеки. Радослав посочва също така, че определено съществува напрежение по веригата лекар-пациент. Усеща го когато ходи на практически упражнения в различни клиники. Посочва, че прекалената документация натоварва лекарите, уморява ги допълнително, а според него не трябва да е така. Лекарят трябва да бъде оставен да лекува, да помага на пациентите си. Надява се, когато започне да практикува нещата да са по-уредени. Пожелава си също така добро възнаграждение, което да отговаря на знанията и труда му, доволни и благодарни пациенти и здраве, разбира се.
Стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО, ще бъде открит днес в Перник. На събитието ще присъстват посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора, заместник-външният министър Невяна Митева, областният управител на Перник..
Кампания срещу уличното насилие Stand Up ще се проведе днес и утре под купола на столичното Ларго, съобщиха от Регионалния исторически музей – София. Оказва се, че по целия свят над 80% от жените са преживели форма на уличен тормоз, но 85% от..
През нощта от запад бързо ще се заоблачи, най-късно над Източна България. В петък , над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг. Вятърът ще се ориентира..
Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко..
Елхата на децата на София от днес грее празнично пред Националния дворец на културата. Играчките върху коледното дръвче са изработени от малчугани във..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев,..