Тази седмица генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен проведе в София срещи с президента, премиера и министрите на отбраната и външните работи на България. Потвърди се предположението, че гостът ще поиска страната да превъоръжи военновъздушните си сили със западни изтребители. Руските са несъвместими с летателните машини на НАТО, а поддръжката и модернизирането им зависи изцяло от руската компания РСК "МиГ". Събеседниците на генералния секретар бяха изразили склонност за подобно превъоръжаване още в дните преди посещението, но въпросът е с какви средства то да стане. НАТО иска от съюзниците си да заделят за отбрана 2% от брутния вътрешен продукт, а сега България е под 1,5%. Ето защо, освен варианта сама да придобие машини на втора ръка, тя проучва и възможността за съвместна покупка с други държави от Източна Европа. Решение правителството трябва да вземе към средата на тази година.
Русмусен не изключи евентуално разполагане на военни части и техника на НАТО в България с уговорка, че това би станало след като алиансът актуализира отбранителни си планове. Актуализация се очаква в близките дни.
В контекста на обсъжданията на предстоящата среща на върха на НАТО, българската страна изрази твърда подкрепа за отправянето на покана за присъединяване към Черна гора.
Както се очакваше, основен акцент бе поставен върху развитието на украинската криза. В това отношение българската страна остана на позицията, че единствените средства за разрешаване на кризата са политическият диалог и дипломатическите инициативи.
Визитата на генералния секретар бе внимателно следена от руската страна. В деня на разговорите посланикът на Москва в София Юрий Исаков отхвърли твърденията, че руски самолети извършват извънредни полети край българското въздушно пространство. И даде да се разбере, че напрежението около кризата в Украйна не се е пренесло върху руско-българските отношения. В потвърждение съобщи, че посещението на председателя на руската Дума в България в началото на май не е отменено, а няма промяна и в намеренията за визита на председателя на българския парламент в Русия. Преди седмица посланикът се договори с премиера Орешарски през юни да се проведе и заседание на смесената българо-руска комисия.
Международният фестивал на етнографското кино "OKO" ще се проведе в София от 8 до 15 ноември. Форумът се осъществява с подкрепата на Националния филмов център, Столичната община, Посолството на Украйна и Держкино на Украйна. Тази година екипът на..
Институтът за исторически изследвания към Българската академия на науките организира днес, 8 ноември, научната конференция на тема "Западните български покрайнини - история и перспективи" по повод 100-годишнината от Учредителния конгрес на..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни страни. За първи път на изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" са и пътешественици от две..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма,..