Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петдесетият рожден ден на оркестър „София”

БНР Новини
По време на снимки за филма „Оркестърът на София”.
Снимка: предоставена от екипа на филма „Оркестърът на София”

На 16 април 1964 г. е създаден оркестър „София”. Юбилеят беше отбелязан преди ден (на същата дата) в столичния клуб „Tea House”. Идеята за този празник е на Стефан Колев и Илиян Сабадошев. „За нас е важно да знаем историята на българската музика, а също – да представим на публиката архивните записи, с които разполагаме” – споделят двамата организатори на събитието. По тяхна покана се събраха десетина от изпълнителите, свързани с известния комбо състав. Под звуците на уникални грамофонни плочи те се върнаха към миналото, изпълнено с концерти, с весели и тъжни моменти от общата им биография. Беше показан и филмът „Оркестърът на София”, посветен на годишнината  (режисьор - Росен Елезов, сценарист - Хелия Чавдарова, оператор - Цветан Недков) Сред гостите беше и дългогодишният ръководител на „София” Димитър Симеонов – саксофонист, основател на оркестъра, а по-късно – негов диригент:

„Преди да се появи оркестър „София” към Столичната община вече работеха камерният ансамбъл „Софийски солисти”, с диригент Васил Казанджиев и „Софийският духов оркестър”, ръководен от Сашо Михайлов. Имаше необходимост от комбо състав за големите програми, с които общината участваше в международен проект. По онова време София беше „побратимена” с 28 столици. Представители на културата и изкуството пътуваха на обменни начала. В началото оркестър „София” обедини музиканти от оркестър „Оптимистите”, от Биг бенда на БНР.”

Снимка

Сред най-ярките моменти от историята е участието в „Златният Орфей” през 1973 г. Тогава „София” акомпанира на чуждестранните гости в престижния международен конкурс. Сред тях е и култовата група „Ricchi e Poveri”. Музикантите пристигат рано сутринта, изморени от пътуването, а нотите им били изгубени някъде. Същата вечер предстои концерт и запис за „Балкантон”. Димитър Симеонов моли техния ръководител да изпее песните от програмата, записва ги на магнетофон. За щастие пет души от състава са прекрасни аранжори. Около обед е първата репетиция, в 18 ч. генералната, а вечерта – блестящ рецитал. През 1980 г., когато се създава „Динамит брас бенд”, от оркестъра се отделят седем музиканти. По същото време Симеонов получава покана да работи с Лили Иванова. Оркестър „София” се ражда отново и няколко години съпровожда голямата певица в различни страни по света. Сега, макар и на 82-годишна възраст, саксофонистът продължава да свири. „Благодаря на Бога, че имам тази възможност” – казва още той.

Снимка

Барабанистът Крум Калъчев – един от музикантите, започнал своята кариера в оркестър „София”, също си спомня началото:

„Тогава в оркестъра имаше много известни имена – Християн Платов, Иван Данов, Косьо Драгнев, Людмил Георгиев – все „стари лъвове”. Аз бях най-младият. Имахме турнета из цяла България, често – с чуждестранни изпълнители. Участвахме и в сборна програма, заедно с певци от Музикалния театър, актьори от Народния и Сатиричния театър. Имахме голям успех.”

Петдесетгодишнината на оркестър „София” ще бъде отбелязвана през цялата 2014 г. Сред събитията е и концертът на сборна формация от бивши участници в рамките на Международния джаз фестивал в Банско.

Снимките са предоставени от екипа на филма „Оркестърът на София”.

Още по темата ТУК!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Работяга"

След поредица от баладични песни, Папи Ханс представя "Работяга" – един изненадващ трак в албума му "Цветовете на тъгата". Звученето и ритъмът са осемдесетарски, а във видеото към "Работяга" виждаме и впечатляващите танцови умения, които артистът..

публикувано на 20.02.25 в 10:15

"Кажи ми, горо"

Макар че тачим Васил Левски като светец, не са много народните песни, посветени на него. Днес ви предлагаме една от тях – "Кажи ми, горо" – в изпълнение на децата от Вокална група "Карловойс" с художествен ръководител Анита Илиева. Йордан Илиев е автор..

публикувано на 19.02.25 в 10:15
Портрет на Васил Левски, худ. Дионисий Дончев

"Не пей, славею, имам време, не бързам…"

"Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и сè весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее" – така поетът и революционер Христо Ботев описва своя приятел Васил Левски, когото определя като..

публикувано на 19.02.25 в 08:15