Връщам се в България, за да намеря половинката от моето сърце, която остана завинаги тук когато моето семейство напусна родината. Тогава бях на 7 години. Това заяви световно известната певица Силви Вартан в препълнената зала за пресконференции на БНР.
Тя е в София за своя трети концерт, който ще се състои на 24 април в голямата зала 1 на НДК и е посветен на нейния последен албум “Силви в Нешвил“, записан в Меката на кънтри и рока в САЩ. След период, в който моите концерти бяха по-скоро от типа рецитали, реших да се върна към нещо по-жизнерадостно и ритмично, каквато е кънтри и рок музиката, обясни г-жа Вартан.
Тя определи като разтърсващо първото си завръщане в родината през 1990 г. Тогава тя видяла отново къщата на дядо си в почти непокътнато състояние. Но страната била „обезкръвена". Затова певицата създава своята фондация „Силви Вартан за България“, която редовно прави дарения на ценна апаратура за терапия на недоносени бебета в много български болници. Отскоро нейната фондация се обръща и към културни проекти. При своето пристигане тя е имала вече възможност да види две от реставрираните с пари от нейната фондация български икони, които ще бъдат част от експозицията на бъдещия Музей на София.
„Останах изумена от познанията и уменията на българските реставратори и работата, която са свършили. Музеят ще бъде много красив и с нетърпение чакам да бъде открит и да мога да го посетя“, заяви иконата на световното „йе-йе“, която преди 50 години е имала щастието да пее с други безспорни идоли на онова време „Бийтълс“. По-късно днес в сградата на Алианс франсез в София тя ще представи втората си книга, издадена на български език - „Дума по дума“.
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..