Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павел Веснаков ще снима филм по истинска история

Режисьорът с нова Голяма награда, този път от Висбаден

Снимка: siff.bg

Преди три години режисьорът Павел Веснаков получи приза „Джеймисън” в конкурса за късометражно кино на София Филм Фест за филма си „Влакове”. Причината – умението му да навлиза в острата социална проблематика, да я представя по ярък и запомнящ се начин. Преди няколко дни стана ясно, че Веснаков е спечелил Голямата награда от фондация „Робърт Бош” за късометражния си игрален проект от Фестивала за източноевропейско кино във Висбаден. Причината е същата: страната ни предлага изобилие от подобни сюжети, и ако имаш усет към тях и талант да ги разработиш, усилията ти ще бъдат оценени.

„Историята всъщност е истинска, вдъхновена е от реален случай, като почти 90 процента от това, което се случва в сценария, е истина. Естествено, ние се намесихме малко, за да може филмът да придобие по-добра драматургична структура. Става дума за две момчета от ромски произход, двама братя, които не са се виждали от много време и са принудени да се срещнат след дълги години на раздяла за смъртта на своя баща. Но понеже нямат пари, имат огромни трудности да организират погребението му. И единственият начин, по който могат да изкарат пари, е да продадат един стар „Фолксваген Голф”.

Заглавието на проекта е „Фолксвагенът на Зевс”. Той е копродукция на България и Германия и получи за заснемането си 70 хиляди евро. Журито е било покорено от „богатството на историята, в която се преплитат темите за живота и смъртта, изкуплението, прошката и жертвоприношението в едно мултикултурно и етническо общество, по много зрял, драматично-комедиен начин, с висок артистичен и зрителски потенциал.”  Посочва се още, че „по филма е работил изключителен екип от български и германски кинематографисти – със силна вяра и мотивация за творчество.”

За наградата на „Роберт Бош” Веснаков е номиниран за втори път. Преди две години с предишния си филм екипът му пак е бил на финала. Всъщност, фондацията „Бош” за последна година раздава своите кинонагради в Източна Европа, мести се в арабския свят. „Конкуренцията беше изключително силна, всички проекти бяха много добри, до последния момент не се знаеше кой ще спечели. Всички заслужаваха наградата, според мен. И също така имаше много силно представяне на още един български проект” – споделя режисьорът. Става въпрос за „Да надебелееш здравословно” на Кеворк Асланян, който спечели Special Mention на фестивала във Висбаден със своето новаторство и хумор, и по-точно за връзката между баща и син, поставени в един утопичен свят.

За по-малко от година Веснаков получава за втори път Голяма награда от фестивал.  Първата бе от Клермон Феран, където се провежда най-големият специализиран само за късометражно кино форум в света. Филмът му „Чест”, посветен на сблъсъка между поколенията у нас, между техните манталитети, освен „Гран при”, бе номиниран и за Европейските филмови награди.

„Преживяването, което имах там, беше наистина впечатляващо, защото моят филм имаше осем прожекции в рамките на осем дни, всеки ден  по една и всяка от тях беше посетена от над хиляда човека в огромни кинозали. Интересът на хората към филмите там беше нещо, което никога не съм виждал другаде. Имаше зрители от всякакви възрасти: деца, възрастни жени и мъже, беше наистина поразително.”

Ще добавим, че „Чест” получи  награди от още два фестивала – в Холандия и Франция, а досега е бил включен в програмата на 40 чужди кинофорума.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вълнуваща и трагична – историята на Мафалда Савойска оживява на български

Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..

публикувано на 18.02.25 в 15:20
Снимка: Facebook/Археологически музей „Велики Преслав“

Музеят "Велики Преслав" представя Кирило-Методиевския маршрут в България

По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..

публикувано на 14.02.25 в 11:07
Христо Йоцов

Проф. Христо Йоцов – между класиката и джаза, където историите се чувстват

"Концерт с авторска музика е чудесен начин човек да отбележи рождения си ден" – казва с усмивка един от най-именитите и креативни джаз музиканти на българската сцена, перкусионистът Христо Йоцов. Казана дума хвърлен камък! За трета поредна година..

публикувано на 13.02.25 в 12:30