На 11 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий – създатели на славянската писменост и духовни покровители на Европа, в Националния дворец на културата в София се открива ХІХ Салон на изкуствата. Това ще се случи с концерт на фолклорните ансамбли „Филип Кутев”, „Пирин” и „Тракия”. Първоначално всеки от съставите ще се представи със своя програма, а после зрителите ще станат свидетели на шеметно надиграване. Билетите за голямата Зала 1 вече са изкупени – фолклорът отново е модерен. И то в градската джунгла, където един след друг никнат клубове за народни танци. Завръщане към корените, възможност да се разкършиш здравословно и да намериш нови приятели – това са някои от обясненията на новата вълна.
Изкуството на танца ще бъде представено в Салона и от спектакъла „Траектории на желанието” на балет „Арабеск”, създаден от хореографката Мила Искренова и пианиста Боян Воденичаров. Постановките „Лебедово езеро”, „Жизел” и „Дон Кихот” ще могат да се видят в парка на Военна академия. Премиерната балетна приказка „Котаракът в чизми” пък се изпълнява от деца и за деца. Хореограф и режисьор е прочутата българска балерина Красимира Колдамова. Примата, играла на редица световни сцени, не е срещала досега балетен спектакъл по тази приказка.
В Артгалерията на НДК по време на Салона ще има няколко изложби: с творби на акад. Дечко Узунов, на живописеца Стоян Илиев, детска експозиция на ателие „Приказен свят”, Национално изложение на художествените училища. В парковото пространство пред Зала 6 на двореца деца ще се изявяват в различни изкуства: ще рисуват, ще моделират от глина, ще танцуват, ще създават театрален спектакъл.
Интересен диалог на двама поети: Маргарита Петкова и Добромир Банев, очаква читателите в книгата „Абсурдни времена”, която ще бъде представена на 15 май. Властелинът на моноспектаклите Мариус Куркински пък ще блесне с таланта си в „Сънят на смешния човек” по Достоевски. Традиция за Салона е Седмицата на испанското и иберо-американското кино. Почитателите на икебаната ще могат да се насладят на цветните композиции на Шого Кариядзаки от Япония. Изложбата му е част от Дните на японската култура в България.
Безспорно най-богата е музикалната подборка на Салона. Акцент в нея е 100-годишнината от рождението на великия български бас Борис Христов. На тази годишнина е посветен спектакълът „Набуко” на Старозагорската опера, режисиран от германката Анете Лайстеншнайдер. И още: постановката на открито на „Борис Годунов” пред храм-паметника „Св. Александър Невски”. Както и поредица от концерти, включително на Смесения хор на БНР, конференция в Българската академия на науките, документални филми за прочутия ни сънародник.
През тази година партньор на Салона на изкуствата е фестивалът „Софийски музикални седмици”. Над петдесет са събитията, включени в общата програма, с изпълнители от над петнадесет страни. Двата форума са част от културната програма на Столична община и подкрепят кандидатурата на София и Югозападния регион за Европейска столица на културата през 2019 г.
Фестивалът Sofia MENAR представя филми, посветени на изкуството, в селекция, озаглавена MENARt (MENAR+Art), съобщава БТА. На 25 януари, в Дома на киното, режисьорът Маркус Шмид лично ще представи филма си "Мали 70". След прожекцията той..
Българският филм "Не затваряй очи" е отличен с пет награди на Christian Film Festival в САЩ, съобщи БТА, като се позова на продуцентите. Продукцията е отличена за най-добър пълнометражен филм, за най-добър продуцент - Богдан Дарев, за най-добър актьор -..
На 21 март новият филм "Триумф" излиза в кината, съобщават от екипа продукцията, в която главните роли са поверени на номинираната за "Оскар" Мария Бакалова и Маргита Гошева. Участват още Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев, Иван Савов, Иван..
За чудесата в живота, за способността ни да следваме пътя и да не предаваме вярата си е новият български филм "Не затваряй очи", който тръгва по кината..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя..