От 13 до 15 май София е домакин на европейската инициатива „Младежта в движение”. Организатор на събитието е Европейската комисия в партньорство със Столична община. В продължение на три дни в специално изградена шатра в Градската градина до площад „Батенберг” българските младежи имат шанса да се запознаят с възможностите за мобилност, образование, доброволчество и трудова заетост в чужбина, осигурявани по различни европейски програми. От 2011 г. досега са организирани 80 подобни информационни събития из целия ЕС, посетени от над 2 млн. души. Европейската инициатива „Младежта в движение” има за цел да насърчи мобилността на студенти и стажанти и да подобри заетостта сред младите хора. Началото й бе поставено през 2010 г. като част от стратегията за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж „Европа 2020”. Стартът на тазгодишната информационна кампания у нас бе даден от еврокомисаря по заетостта, социалните въпроси и приобщаване Ласло Андор:
„Това, на което искам да обърна внимание, е, че тези, които говорят един, два или дори повече чужди езици, имат предимство на европейския трудов пазар. Ученето на чужди езици от ранно детство е най-добрата подготовка за бъдещия професионален път на младите хора. Един от най-важните приноси, който ЕС може да окаже за развитието на младежите, е свързан с тяхното образование, възможността да учат в друга държава-членка на ЕС. За тази цел разполагаме с европейската програма „Еразъм”, която стартира преди 25 години. Непрекъснато увеличаваме бюджетните средства, заделени за нея и през новия програмен период те са нараснали с 40%. Тази програма има голямо значение, както за студентите, така и за бъдещата работна сила в Европа.”
Мартин Петров е един от младите българи, успели вече да се възползват от различните възможности за младежка мобилност. По програма „Еразъм” учи един семестър международен маркетинг и мениджмънт в датския Zibat Campus College. След успешното завършване на програмата и дипломирането си в Колежа по мениджмънт, търговия и маркетинг у нас, той има шанса още година и половина да специализира в същия датски университет. Чрез Европейската доброволческа служба пък Мартин прекарва една година в съседна Румъния, където преподава английски език на деца в неравностойно положение от различни социални групи. Възможности за пътуване му дава и участието в проекта „Европейски младежки конгрес”. Младият мъж е още член на „Младежки екип Европа”, създаден по инициатива на ЕК и включващ доброволци, готови да споделят своя опит и знания за европейските институции на достъпен език пред ученици от цялата страна. Ето и ползите, които той открива за себе си, от възможностите за младежка мобилност:
„Опитът, който натрупах през тези три години, през които бях в чужбина, е неописуем. Участието ми в Младежкия европейски конгрес ми позволи да присъствам на 64-та среща на ООН в Бон. Там имахме възможността да се срещнем с еврокомисаря Поточник и не само да се срещнем, но заедно дебатирахме за това колко е важно младите хора да се включат във вземането на решения, което за мен беше изключителен опит. След това бяхме и в Англия, където се срещнахме с различни неправителствени организации. Лобирахме също за създаването на младежки офис в Генерална дирекция „Развитие и сътрудничество” в ЕС. Всички тези срещи ме изградиха като личност и професионалист, дадоха ми опит, който нямаше къде другаде да натрупам.”
Информационната кампания е съпроводена и от много атракции, музика и уроци по танци. Посланик на инициативата „Младежта в движение“ за България е популярният български музикант Калин Вельов.
Информация за програмата на събитието може да намерите във Фейсбук.
Заради обилния снеговалеж от вчера без ток са жители на столичния квартал Драгалевци, вилните зони "Килиите", Симеоново-Драгалевци, "Ярема", както и селата Владая, Плана, Пасарел, Железница, Бистрица, намиращи се около София. Град Самоков и курортът..
В Деня на бащата фондация "Споделено родителство" организира протест за законови промени, които да гарантират децата на разделени родители да могат да бъдат отглеждани с грижите и на двамата си родители. Събитието ще премине под мотото "Не на родителското..
В последния брой на предаването за 2024 г. се опитваме да узнаем как българската традиционна култура пленява чужденци и сплотява българи зад граница с избрани репортажи от годината: Хореографът от Хага Естер Вилемс: "Душата на българина е..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
В последния брой на предаването за 2024 г. се опитваме да узнаем как българската традиционна култура пленява чужденци и сплотява българи зад граница..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен..