Директорът по природозащитата на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) Стойчо Стойчев е един от осемте носители на тазгодишните „зелени Оскари”, както популярно се наричат наградите „Уитли” (Whitley Fund for Nature). Призът бе връчен в Лондон от Нейно Кралско Височество принцеса Анна на церемония, състояла се в Кралското географско дружество. Причината е приносът на г-н Стойчев за успешно провеждащата се стратегия на БДЗП за опазването и увеличаване популацията на последните живеещи в диво състояние царски орли в България.
Какво постигна дотук БДЗП по отношение на царския орел?
„Имаме вече 26 гнезда на царски орли, докато през 2000 г. ни бяха известни само 8 гнезда, е отговорът на Стойчо Стойчев. – Видимо популацията на тези птици се увеличава в резултат на успешните ни усилия. А това са широка палитра природозащитни дейности. През размножителния период охраняваме гнездата, за да се предотврати безпокойството и загиване на яйцата и малките или пък отсичане на дървета с гнезда. През зимата организираме изкуствено подхранване за младите птици, за да оцеляват по-добре. Изработваме и поставяме изкуствени гнезда, които да подпомогнат младите двойки да се размножават успешно, да ги привлечем на безопасни места, към по-здрави и удобни за тях гнезда. За наше най-голямо щастие, двойки орли заеха вече 4 от нашите гнезда, което никак не е лесно за реализиране.”
БДЗП постигна и нелесно сътрудничество с електроразпределителното дружество EVN, което започна да поставя пластмасови изолации на електрическите си стълбове. Става дума за мрежата за високо напрежение в района на Странджа-Сакар, Югоизточна България, където се намира все още малката популация на царския орел.
А какво всъщност печелим от възвръщането на популацията на тези царствени птици?
„Аз бих попитал какво печелим от опазването на Боянската църква или пък на Панагюрското златно съкровище? – отвръща с риторичен въпрос природозащитникът. - Тези птици са част от природното ни наследство, част дори от нашата култура. Още прабългарите са имали орела за свой символ. В гроба на хан Кубрат/управлявал в VІІ век/ откриваме като знак орела на бог Тангра. По-късно, през Възраждането, царският орел е бил наричан кръстат орел и българите са вярвали, че той пази реколтата им. Той е бил е символна птица и затова не са го преследвали. Орлите са нещо непреходно в нашата култура. И аз не бих разделил опазването на природното от културното ни наследство.”
За какво ще бъде използвано финансовото изражение на наградата „Уитли” в размер на 280 хиляди британски паунда?
„Това е много важна подкрепа и тези средства ще бъдат използвани отново за опазване на орлите. Искаме и да подпомогнем района на Странджа-Сакар, за да се развие там екотуризъм, повече хора да го посещават и да наблюдават орлите. Това ще осигури доходи в местната икономика, което е много важно. Така хората ще имат пряка финансова полза да опазват орлите. С община Тополовград ще работим за промоция на местните продукти, свързани с пасищата. Опазването на пасищата е много важна част от стратегията за възвръщане на орлите. Защото тези птици ловуват точно там. Там намират и любимото си лакомство – лалугера. Не случайно изчезването на орлите в различни райони на страната е свързано именно със западането на животновъдството там. Когато няма овце и друг добитък пасищата обрастват, гората ги превзема.”
В петък ще бъде предимно слънчево, но ветровито. Следобед от югозапад облачността ще започне да се увеличава и вечерта ще завали дъжд, който през нощта ще обхване по-голямата част от страната. Минималните температури ще бъдат между 7° и 12°, в София –..
В "България днес" на 8 май слушайте : 01:20 - Актуална информация от страната и българските общности зад граница 08:30 - Прогноза за времето 14:20 - Необикновената архитектура на нова сграда на БНР привлича преподаватели и студенти от..
Министерството на здравеопазването предупреди за опасно "предизвикателство" в социалните мрежи, което подтиква деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото. В съобщение до медиите здравното..
"Азбука на бирата" е първото заглавие, което измислих преди 15 години, когато започнах да събирам своите бирени истории – пише в предговора на новата си..
В брой 50 на предаването ви предлагаме: Разговор за новия документален филм „По следите на българите американци преди и сега", обединил творци от..
Продължава отстраняването на щетите, причинени от поройните дъждове на 6 май в 3 села на община Бойчиновци. Отново наводнени са къщи и дворове в Лехчево...