Последната премиера преди лятната ваканция на Музикалния театър в София бе едно дълго чакано заглавие – мюзикълът „Магьосникът от Оз” на Харолд Арлън по приказката на Лиман Франк Баум. Режисьор на постановката е Нина Найденова, професионалист с ясна визия за посланието, което иска да отправи към малките зрители, изкушени от това изкуство. Тя призна, че най-трудно се прави театър за деца. Предизвикателство е и да се поставя творба, която има толкова много различни тълкувания и интерпретации. А филмовият ѝ вариант се е превърнал в еталон, определян и от критици, и от публика като един от десетте най-добри филми за всички времена. Въпреки това, режисьорът без колебание се е потопил в микроклимата на „Магьосникът от Оз”, събрал е творческите енергии на своите колеги в екип и вече е факт един добър спектакъл.
„Надявам се, че в него ще покажем естетика и стил, адекватен за децата, които живеят в свят с много визуални изкушения” – сподели Нина Найденова. „Самият автор Баум казва: „Исках да направя една модерна приказка, в която децата да се чувстват щастливи”. И аз приех нещата много лично – имам син на шест години, но нямам необходимото време за него. Трудно му обръщам внимание, защото работя на няколко места. Давам си сметка, че много родители са в тази позиция. Искам да върна пропуснатите минути, а какъв по-добър начин за това от приказката? Има неща, които няма как да се кажат – трябва да се покажат. Как децата да имат кураж, как да общуват, да обичат, как да се чувстват винаги у дома си. Цялото послание се оформи покрай Баум и неговата героиня – вълшебницата Глинда. Тя казва в пиесата: „Домът не е мястото където живееш, спиш или ядеш, а това, в което се чувстваш сигурен, имаш сърце и познаваш себе си. Ако познаваме себе си, ние винаги сме вкъщи, където и да сме!”.
„Магьосникът от Оз” – красив спектакъл са сътворили на сцената на Музикалния театър в София. Романтични облаци се сменят с детски рисунки, с поля и макове. Мултимедия има и в дъното на сцената, и на цветен прозрачен декор пред актьорите. Идеята е на сценографа Салваторе Лийстро от Италия. Диригент на постановката е Игор Богданов. Той сподели, че за първи път работи с Нина Найденова и я определи като режисьор, който деликатно, но и смело навлиза в музикалната тема. „Самата тя е музикант, затова връзката със сценичното представяне на творбата е толкова добра” – каза Игор Богданов и представи състава в оркестрината като симфо-джаз оркестър. Около 50 музикални номера има в този мюзикъл-фентъзи, както го нарече той.
А героите на сцената – Дороти, Лъвко, Ламаринко и Плашилко (в превода на Хари Аничкин) вървят по пътя към Магьосника от Оз. В салона, момченцето до мен пита – „Те истински ли са?”. Да, истинско е желанието за чудеса, истински са мечтите на всички нас за добър, красив, прекрасен свят. Свят, в който „Няма нищо по-ужасно от безграничния оптимизъм” е реплика, която може да произнесе единствено Злата вещица от приказката. „Те ще тръгнат заедно” – шепне момченцето с широко отворени очи, защото вярва, че думата „заедно” е магическа. „За едно сърце не се съди по това колко обича, а по това колко го обичат другите…” – отговарят актьорите от сцената.
Снимки: Елена ЦветковаDEEP ZONE Project представят "Истина" – тяхната версия на добре познатата песен на Милена Славова, белязала българската музика на прага на новото хилядолетие. Авторът на новия аранжимент - Диан Савов от DEEP ZONE Project – споделя, че от малък харесва..
Сред престижните състави – специални гости в 25-ия "Европейски музикален фестивал" в София, е Камерният оркестър на Баварското радио с артистичен директор Радослав Шулц. Първото гостуване в столицата ни на елитния ансамбъл ще се състои на 14 април..
Сръбска тамбурица, румънски цимбал, критска лира и българска гайда ще звучат в десетото издание на най-успешния проект на Оркестъра за народна музика на БНР – "Ритъмът на Балканите". Поредната среща с публиката на музикантите под диригентството на..
Мария Матеев представя своята група KOYANGI и дебютния им сингъл "Сама". Песента разказва за битките със самия себе си и страха, който всеки един от..