Ако не забелязваме хората в неравностойно положение, това не значи че те не съществуват. А какво по-хубаво от това да направим така, че да не са в неравностойно положение? Има много начини за това, а един от най-естествените и ефикасните е чрез спорт. Спешъл Олимпикс например е най-голямото световно спортно движение за хора с интелектуални затруднения. То е официално признато от Международния олимпийски комитет и е единствената организация в света, която може да използва термина „Олимпиада”. Целта на движението е, посредством спорта да се подобри социалното включване и приемане на хората с подобни проблеми в обществото. Спешъл Олимпикс се различава от Параолимпийските игри, в които вземат участие хора с физически увреждания. Разликата обаче е формална, а идеята и целите са същите.
Спешъл Олимпикс България като член на организацията предоставя променящи живота възможности за повече от 6 000 атлети с интелектуални затруднения. Това става с помощта на повече от 600 доброволци – треньори, деятели, родители, но не би станало без хилядите ентусиазирани фенове от цялата страна. Това именно е общността на приятелството и съпричастието, които се случват, когато разберем силата на уважението, справедливостта и достойнството на всеки гражданин.
На 16 юни за първи път се проведе Европейски ден на тениса – съвместна инициатива на Спешъл Олимпикс Европа и Европейската тенис асоциация, тенис клубове и федерации от цяла Европа. Тогава стартира и националната кампания „Достъп до тениса” с подкрепата на Българската федерация по тенис за създаване на благоприятни обществени нагласи за достъпа до тенис на хората с интелектуални затруднения на национално, регионално и местно ниво в периода до Световните летни игри на Спешъл Олимпикс през 2015 г. Приятелите на Спешъл Олимпикс, които подкрепят кампанията са световният №1 Рафаел Надал и хърватският тенисист Марин Чилич, легендата на световния тенис Борис Бекер, белгийските тенисистки и бивши номер едно Жюстин Енен и Ким Клайстерс и младата българска звезда Григор Димитров. Семейството на Григор предостави неговата официална фланелка от успешното участие в Хопман Къп‘2012 , за да бъде продадена на търг в подкрепата на участието на Юммю Халил (атлет на Спешъл Олимпикс Хасково – родният град на Григор) в Европейските игри на Спешъл Олимпикс Антверпен‘2014.
Нека завършим с думите на Деница Давидкова, мениджър комуникации на Спешъл Олимпикс България: Ако включим хората с интелектуални затруднения в нашия ежедневен живот, голямата полза ще бъде за нас, останалите. Те притежават онази вродена радост, ентусиазъм и любов към живота, които, за да си набавим, ние ежедневно изразходваме по-голяма част от времето, парите и енергията си. Убедена съм, че присъствието им сред нас разширява нашата чувствителност. Сигурна съм, че светът ще бъде по-добро място за живеене, ако ние усвоим повече от тяхното отношение към другите и живота, отколкото обратното.
България заема 11-о място в световния индекс за тази година на компанията Surfshark - Digital Quality of Life 2025, при предходна 18-а позиция. Индексът има за цел да проучва и проследява цифровото благополучие на страните по пет признака: достъпност на..
В редица градове на България днес ще се проведат шествия под надслов "Нито една повече" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени. В шествията ще се включат и от Българския фонд за жените. От фонда посочват, че за 2025 г...
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и Източна България ще има разкъсана средна и висока облачност. Над останалата част от страната облачността..