„Мечтите се сбъдват, когато повече хора повярват в тях” – казват от сдружение „Cultural Bridges”. Заедно с фондация „Америка за България” и Софийската опера и балет те за четвърти път организират своята сбъдната мечта – проекта „Американски балет за България”. В три поредни вечери – на 20, 21 и 22 юни, ще се играе спектакъл, съставен от пет балета. Тази година цикълът представя Том Голд – знаково име в световната хореография и основател на танцовата компания „Tom Gold Dance”.
„Това е много важна стъпка в развитието на балетното сътрудничество между двете страни.” – казва Момчил Младенов, главен идеен инициатор на сдружението „Cultural Bridges”. – „Всяка година проектът „Американски балет за България” представя нещо ново, различно. В първото издание гостува музата на легендарния хореограф Джордж Бaланчин – Сюзан Фарел и нейният балет. В следващото видяхме цикъл от три изключителни спектакли, премиери за нашата публика. Новото през 2013-а бяха двете сцени, на които се играха представленията, а сега нашите прими от театъра танцуват заедно със солисти от „Ню Йорк Сити балет” и „Пасифик Нордуест балет”. Това се случва за първи път. В един от балетите – „Гершуин прелюдс” двама български цигулари ще направят колаборация с двама от американските танцьори в хореографията на Том Голд. Искам да благодаря на партньорите ни. Заедно сме в името на развитието на българското танцово изкуство. Щастлив съм, че работим за тази кауза и се надявам да се срещаме отново и отново в следващите десетилетия.”
Ден след репетицията си с българските колеги, гостите от Америка бяха развълнувани и с прекрасни впечатления. Те споделиха, че и за тях това е нещо ново и интересно, защото са от две различни балетни трупи и за първи път работят заедно. „За мен и моята компания е привилегия да бъда във вашата страна” – сподели американският хореограф и създател на „Tom Gold Dance”. Ето какво каза още Том Голд:
„Една от основните мисии на моята компания е да представя на света най-доброто от американския класически балет през годините. С представленията си искаме не само да забавляваме, но и да образоваме публиката. Аз мисля, че ние установяваме един културен мост, който показва в най-добра светлина двете страни. В своята кариера имах късмета да работя с различни хореографи и да натрупам ценен опит. Създавайки своята компания, винаги съм търсил най-високото качество на спектакли, представени от танцьори с талант, които се трудят упорито и имат голямо сърце. Компанията ми е малка, затова са важни вътрешните взаимоотношения, хората да се харесват, а аз ги подкрепям и обичам. За мен най-големият комплимент е след представление да чуя: „Точно това е твоят стил”. България е последната страна от европейското турне на състава. За нас, които говорим езика на балета, светът изглежда малък. Ние работим усилено и страстно обичаме професията си. Така е навсякъде, където съм бил, така е и в България, усещането е прекрасно.”
Спектакълът се открива с „Аполо”, по музика на Игор Стравински. В ролята на Аполон, водача на музите, ще видим Сет Орза, премиер солист в Пасифик Нордуест балет. „Това е един от моите любими балети, но този път ще бъде различен. Участват танцьори от две американски и една българска трупи и нямам търпение да изляза на сцената” – каза Сет. Негова партньорка е прима балерината на Ню Йорк Сити балет – Мария Коуроски. Тя сподели, че това е една от ключовите творби, поставяни в нейния театър, затова се радва, че ще я види и българската публика. А самият Том Голд допълни, че повече от 20 години работи с хореографа Уили Бърман, който е репертирал „Аполо” с великия Баланчин. Сега са заедно в България и предават опита си и на българските танцьори. Четири са нашите балерини, които ще участват: Марта Петкова, Катерина Петрова, Вихра Маджарова и Венета Христова.
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..