На 18 юни министърът на земеделието Димитър Греков даде официален старт на жътвата в България по време на кратко затишие между изливащите се напоследък обилни дъждове и градушки. Няколко дни по-късно те станаха поройни и заляха голяма част от посевите. Необичайната за жътва обстановка наложи свикването на Консултативния съвет по зърното, който внесе известно успокоение, отхвърляйки опасенията за зърнена криза тази година.
Какви са цифрите?
По думите на министъра, залети от пороите са близо 36 хиляди хектара с различни култури, голяма част от които са наистина зърнени. Но площите, от които няма да се прибере никаква реколта, до момента са само към 6 хиляди хектара. Останалите са с полегнали от валежите жита, при които събирането на зърното не е проблем за съвременните комбайни, уверяват специалистите.
Очакваният спад в добивите на пшеница вследствие на природните бедствия е около 20%, бе становището на Консултативния съвет. А иначе житните култури от началото на годината се развиват много добре и като цяло реколтата се очакваше да бъде рекордна. Това явно няма да се случи. Но количеството зърно навярно ще е малко под миналогодишната рекордна за България цифра от 5 мин тона. Този обем е предостатъчен за зърнения баланс на страната и тази година отново ще имаме добър износ. Пшеницата е едно от главните пера в износа на земеделски стоки от България. Страната ни е добър играч на пазара на Черноморския регион, към който се числят и две от най-големите житници в света – Украйна и Русия. Там засега проблеми с реколтата няма, тя ще бъде обилна и съответно цените няма да бъдат високи поради голямото предлагане. В региона единствено зърнените култури в Турция бяха отчасти компрометирани, но не от валежи, а от прекалено сухата пролет. Отлична е ситуацията и на световния зърнен пазар като цяло.
По данни на ФАО, 2014-та се очертава да бъде с втората най-добра зърнена реколта след постигнатия миналата година исторически максимум от 2,5 милиарда тона. В ценово отношение вестта е лоша за българските производители на зърно. Те очакват „нелека жътва, по-висока себестойност на зърното, но по-ниски цени”.
Ще има ли поскъпване на хляба след пороите?
Засега не се очаква влошаване на качеството на брашното или поскъпване на хляба в България, според участниците в Консултативния съвет по зърното.
В петък ще бъде предимно слънчево, но ветровито. Следобед от югозапад облачността ще започне да се увеличава и вечерта ще завали дъжд, който през нощта ще обхване по-голямата част от страната. Минималните температури ще бъдат между 7° и 12°, в София –..
В "България днес" на 8 май слушайте : 01:20 - Актуална информация от страната и българските общности зад граница 08:30 - Прогноза за времето 14:20 - Необикновената архитектура на нова сграда на БНР привлича преподаватели и студенти от..
Министерството на здравеопазването предупреди за опасно "предизвикателство" в социалните мрежи, което подтиква деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото. В съобщение до медиите здравното..
"Азбука на бирата" е първото заглавие, което измислих преди 15 години, когато започнах да събирам своите бирени истории – пише в предговора на новата си..
В брой 50 на предаването ви предлагаме: Разговор за новия документален филм „По следите на българите американци преди и сега", обединил творци от..
Продължава отстраняването на щетите, причинени от поройните дъждове на 6 май в 3 села на община Бойчиновци. Отново наводнени са къщи и дворове в Лехчево...