Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балет и детски спектакли ще се играят в парка на Военната академия в София

БНР Новини
Снимка: архив
С балета „Лебедово езеро” се открива петото издание на летния софийски фестивал „Опера в парка”. Различното този път е фокусът на неговата програма. На две открити сцени в парковото пространствона Военната академия „Г. С. Раковски” от 4 до 27 юли ще се играят балетните и детските постановки. Това не означава, че оркестърът и певците на Националната опера ще бъдат във ваканция. Спектаклите от Вагнеровата тетралогия „Пръстенът на нибелунга” ще бъдат представени в залата на театъра. Организаторите от Софийска опера и Столична община очакват многобройна публика не само от града, но и гости, дошли специално, за да се насладят на изкуството под открито небе.
Представленията за малките зрители са в почивните дни от 11 ч. Те са от детския класически репертоар: „Хензел и Гретел”, „Мечо Пух”, „Червената шапчица”,  „Козелът Сърдитко” и „Вълшебната флейта”. Софийската опера от години грижливо отглежда своята млада публика, като й помага да се влюби в това изкуство от най-ранна възраст. Наред с осемте детски заглавия, има и единайсет балетни.

Балетът е в брилянта форма – сподели неговият директор Сара-Нора Кръстева и добави, че последният месец е бил изключително натоварен за танцьорите. Те са имали представления в театрите в Пловдив, Русе, Тетевен и Стара Загора. Какво ще покажат във фестивалната програма сега - научаваме от Сара-Нора Кръстева:




Това са едни от най-харесваните заглавия, но те са и специално подбрани, за да се съчетаят с откритата сцена в парка. Две от действията в „Лебедово езеро”, както и балетът „Жизел” се развиват в гора. На това издание на фестивала за първи път в централните роли на „Жизел” ще играят Катерина Петрова и Цецо Иванов. Завършваме сезон, увенчан от успешни дебюти в балетни постановки . Обикновено има не повече от четири, а ние успяхме да подготвим шестнайсет, което е своеобразен рекорд.





С поглед към прогнозата за времето и най-вече към лятното небе, се надяваме тази година танцьорите да не плуват в истинска вода. Има такъв случай на тази сцена, за който мнозина с усмивка си спомнят. Факт е, че нито публиката, нито балетът са напуснали представлението „Лебедово езеро” – то е завършило, макар и с трудности, в мокрите, екстремни условия. В кръга на шегата, вместо да си пожелаем „На добър час” казваме „Попътен вятър” – усмихва се Сара-Нора Кръстева. Знаете, че в нашето изкуство балансът е нещо много важно и ако духне по-силен вятър може да се получат неочаквани ситуации. Но сцената е безкрайно красива, тук е приятно да се танцува. Разбира се, не можем да очакваме такива удобства, каквито театъра ни предоставя, но си заслужава публиката да види спектакли на открито. Удоволствие е и за самите артисти, макар че открито пространство наистина е предизвикателство.

Балетната трупа на театъра подготвя и изявата си във  фестивала „Сцена на вековете” на хълма Царевец във Велико Търново. Предстои и участие на „Аполония” в Созопол, една традиционна среща на изкуствата. Сара-Нора Кръстева загатва и началото на новия сезон, за който артистите усилено се готвят. „Спящата красавица” – един от най-известните балети от световния класически репертоар, задължава.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Започва 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ

36-часов театрален и кино маратон ще поднесат на зрителите в София възпитаниците на Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов". Юбилейното двайсето издание ще се стои от 25 до 27 април. Според организаторите от НАТФИЗ,..

публикувано на 25.04.25 в 07:45

Снимат биографичен игрален филм за иконата на българската поп музика Лили Иванова

Ще бъде заснет игрален филм за живота на най-голямото име в българската поп музика - Лили Иванова. Лентата е с работно заглавие "Лили – любовта е живот". Филмът е съвместна продукция между фондация "Лили Иванова" и продуцентската компания "Междинна..

публикувано на 24.04.25 в 11:12

Марена Джингова – един от най-забележителните български керамици

"Посуда", "поточна линия", "производствен процес" – тази терминология уплътнява времето на т.нар. приложници от недалечното ни минало. Един творец, пребиваващ в ограниченията на социалистически завод, обаче успява да излезе от рамките, давайки криле..

публикувано на 24.04.25 в 10:20