Икономист по образование, пътешественик, природолюбител и фотограф по призвание. Така се описва пловдивчанинът Христо Димитров. Преди броени дни той стана носител на наградата „Documentary Award Winner” в световен фотоконкурс, организиран съвместно от ЮНЕСКО и Китайската фолклорна и фотографска асоциация. Младият българин грабна отличието в категория „Архитектура” в сериозна конкуренция с над 4400 фотографи от цял свят. Снимките, с които се включва в надпреварата, са на два древни арменски манастира. „Избрах да участвам с тях, защото архитектурата им е уникална. Човек трябва да ги посети, за да усети атмосферата”, сподели за Радио България Христо. Кадрите запечатва преди две години по време на свое пътуване в Армения, което е част от проект, целящ да популяризира арменската култура в България. Фоторазказът на българина вече e включен в книгата на ЮНЕСКО „Memory of Mankind”. Христо, облечен в тракийска носия, присъства на официалната церемония по награждаването, която се проведе в края на юни в Пекин. За впечатленията си от пътуването дотам, той разказва:
„За времето, което имах, успях да разгледам част от Пекин. Бяха ни организирали посещение на Великата китайска стена. Специално в Пекин най-много ме впечатли Забраненият град и Летният дворец на императора. Две невероятни места със страхотна архитектура и с невероятен дух, които си заслужава да се видят.”
За Христо фотографията е възможност да запечаташ моментите, които никога повече няма да се повторят. „Имаш един-единствен миг да ги заснемеш и те да останат завинаги там”, споделя още той. Пейзажът и архитектурата са двете неща, които най-силно привличат фотообектива му. Освен стари манастири и църкви, младият фотограф обича да снима и модерната архитектура на големия град. А какво събужда интересът му към фотографията?
„Обичам да чета и да пътувам. В списания като National Geographic, в които чета за различни интересни места по света, има публикувани страхотни фотографии. Разглеждайки ги, те провокират да посетиш тези места. Това ме заплени. В един момент реших, че искам и аз да правя нещо подобно и да мога да споделям с мои близки и приятели впечатленията си от пътешествията ми из България, защото доста обикалям из българските планини. Това беше първата отправна точка да започна да се занимавам с фотография.”
За къде обича да стяга куфара си Христо?
„Всяка една държава има своята история, своите интересни моменти. Аз специално обичам да се насочвам към не толкова нашумелите градове, и не толкова известните. Винаги се радвам, когато мога да отида някъде при по-обикновени хора, в не толкова предлагани дестинации, както се случи с Армения. Тя беше една непозната за мен държава. Наскоро бях в Босна и Херцеговина, която също не е толкова популярно място. Обичам да съм сред по-простичките неща, защото според мен в тях се крие повече красота. Вече има сериозна урбанизация в градовете, която напредва бързо и започват да се забравят малките неща, като селата и трябва да ги популяризираме.”
Следващата прицелна точка за Христо е друг международен фотоконкурс, този път организиран в рамките на европейската общност.
Снимки: личен архив
Оценките на българите за изминалата година в личен план трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. Според 22% от сънародниците ни 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. 54% не намират промяна...
На 27 декември 2024 г. се навършват 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала , Ирак. Вследствие на експлозията загиват петима военнослужещи от първия български военен контингент , участвал в операцията за стабилизиране и..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен процес и насилствената смяна на имената им. Сред присъстващите на митинга бяха и представители на..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..