Създаден преди 30-ина години, международният салон за мода Who’s nextв Париж се наложи като водещ форум за откриване на новите тенденции в облеклата и аксесоарите извън сферата на висшата мода. Благодарение на Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия, български дизайнери имаха не за първи път удоволствието да се представят там в началото на юли. Творческият им почерк бе забелязан и оценен. Немалко се завърнаха с нови клиенти и поръчки. Ще ви срещнем с двама от тях – авангардният бижутер Петър Арбов и младата моделиерка Валентина Антонов.
Петър Арбов е в бранша от 25 години, като минава през различни периоди на творчески търсения. В момента те се „въртят” около включване в изделието на части от излезли от употреба часовници, електронни телефони, фотоапарати и други такива. Всичко това му придава старинно звучене близо до стила „винтидж”.
„Преди работех основно със злато, брилянти и други скъпи материали. Но се отказах, тъй като златото привлича малко по-различни хора, които на мен лично не ми допадат, доверява майсторът бижутер. Среброто примерно дава по-голяма свобода за творчество. А пък при последните неща, които правя, всичко е само въображение. Материалите са достъпни, инвестицията е много по-малка и оттам нататък въображението работи на максимална скорост. Разглобявам стари часовници, джиесеми, фотоапарати, пишещи машини и други неща, които стоят някъде забравени и изхвърлени. Комбинирам елементите им в различни дизайни от сребро, месинг, мед. Получават се доста интересни неща.”
Как бяха посрещнати творбите на изложението?
„Аз от пет години налагам този стил. Оказа се, че и в световен мащаб той излиза като тенденция. Очаквам до година-две да е на върха. И вече индустрията като го поеме и го смели със своята машина, ще трябва да търсим нещо ново. Аз съм много доволен от това изложение, защото намерих клиенти. На подобно място човек се зарежда, като види накъде вървят търсенията на колегите и винаги му идва някаква нова хрумка.”
Арбов е участвали на сродното изложение в Милано, но смята, че Париж е най-значимият форум в тази област.
Париж е градът, в който е учила и живяла младата българка Валентина Антонов. Не е дизайнер по професия, а журналистка в сферата на модата. Общуването с корифеите на това изкуство й разкрива тънкостите в занаята и лека-полека тя добива смелост сама да се впусне в моделиерството. В момента работи в България с още двама български колеги. „Дизайнът винаги е бил вътре в мен, споделя тя. – Просто не съм била отключила вратичката, която да пусне на свобода моето въображение и желание да творя.” Френска модна журналистка определя стила на нейната марка „Мера” като „успешно вплитане на елегантността на вечерните облекла в ежедневните”.
„Той е за всяка жена, която обича себе си и не се страхува да изрази чрез облеклото емоциите си. Стил, с който да се чувства красива и силна през целия ден, а не само във вечерно облекло. Ежедневието ни е такова, че няма много време за обяснения и думи. И една жена, ако иска да изрази изцяло себе си пред хората, с които общува от сутрин до вечер, има възможност да заложи на облекло, което да излъчва нейната енергия, аура, темперамент, нейния дух. Стилът ни е изчистен, минималистичен и същевременно изразителен. Подчертаваме женската фигура чрез пестеливи детайли.”
Валентина Антонов е очарована от приятното общуване с колегите на изложението Who’s nextв Париж, което й е дало така необходимия начален тласък. В концепцията му е то да бъде отворено за сътрудничество с млади творци. А именно на такива форуми се завързват много полезни познанства.
Снимки: личен архив
Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е създаден през 2005 г. от най-големия и престижен фестивал за наука – този в Челтнъм, Великобритания...
Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май – победата над нацистка Германия през 1945 година във Втората световна война, също предизвиква дебати..
Столичната библиотека ще отбележи празника на библиотекаря, 9 май, с Ден на отворените врати, съобщават организаторите. Специално за празника на площад "Славейков" ще се състои литературно четене с музикална програма. Библиотеката ще покаже на..
Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май –..
Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е..
В брой 50 на предаването ви предлагаме: Разговор за новия документален филм „По следите на българите американци преди и сега", обединил творци от..