„С любов през годините” – така беше озаглавен тържественият спектакъл по повод юбилея на Фолклорен ансамбъл „Загоре” през 2005 г. Историята на известния състав започва през 1955 г. Основан е от композитора Панайот Янев, а първият концерт е на 5 септември 1956 г.
„Сърцето на Тракия е древната област Загоре. Преди повече от осем хилядолетия, с много превратности на съдбата, е създаден днешният китен и красив град Стара Загора. Прочути са загорки с богатите и красиви гласове, дивни са свирните на медените кавали, сладкопойните гъдулки, игривите звуци на гайдите” – с тези няколко реда започва летописната книга на „Загоре”.
Днес ансамбълът без съмнение е една от културните забележителности на града. Има много награди, представял е България на международни фестивали в Италия, Франция, Испания, Холандия, Гърция, Турция, Русия и др. Едно от първите спечелени отличия е златен медал от Международния младежки фестивал през 1961 г. Носител е на орден „Кирил и Методий” I степен, „Кристална лира – 2000” на Съюза на българските музикални и танцови дейци, Наградата на град Стара Загора и др. А през 2010 г. получава признание от Съвета на европейската научна и културна общност за „завоюван висок престиж и обществено признание и принос към българската култура”.
„Толкова много имена са свързани с изграждането на „Загоре”, че сигурно ще пропусна някого. През тези 60 години в ансамбъла са работили изключителни творци, най-изтъкнатите в областта на българския музикален и танцов фолклор. Сред тях са хореографите Агрипина Войнова, Белчо Станев, Иван Тодоров, Атанас Атанасов. Известни композитори са създавали обработки и авторски произведения специално за ансамбъла – Красимир Кюркчийски, акад. Николай Кауфман и др. Тази година имахме много концерти в страната. За нас беше чест да закрием Прегледа на професионалните фолклорни ансамбли в град Пазарджик. Това е един от най-големите форуми у нас. В програмата взеха участие всички професионални ансамбли на България – истинска пъстра палитра от музика и танци. Радостен съм, че всички наши колеги се трудят сериозно, въпреки проблемите, през които преминава културата ни вече десетилетия. Това е и нашият общ призив към обществото – да работим в името на традиционното ни наследство.”
През следващите дни ансамбълът е домакин на истински фолклорен празник. Общината, Държавната агенция за българите в чужбина и кметството на село Малка Верея организират Първа фолклорна среща на български състави от чужбина. Идеята за събитието е на Българския фолклорен клуб „Верея” от Чикаго, който ще вземе участие в концертите. На 25 юли в Стара Загора и на 26 юли в село Малка Верея ще покажат изкуството си групите „Роса” от Атланта, „Българи” от Монреал, „Димитровче” от Торонто, „Булгара” от Лондон, „Родина” от Атина. Предвидени са изяви и на солистите Джон Костов – певец от Палма де Майорка, Испания, Красимир Панчев – гайдар от Кипър. От Чикаго пристигат също кавалджиите Ангел Жеков и Димитър Станков, както и народната певица Теменуга Жекова. Артистите и ръководството на ансамбъл „Загоре” ще се грижат за доброто представяне на своите колеги и приятели от чужбина. А на 25 юли ще открият тази необикновена фолклорна среща.
Младата певица Paola завърши 2024 година позитивно със "Силата на любовта" – не само песен, а музикално пътуване към сърцето. "Идеята е да се покаже, че всички сме красиви такива, каквито сме, и че е изключително важно какво носим в сърцата си –..
Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Със своята нова песен KristinSax ни поднася доза магия. Тя е Кристина Димитрова-Манасиева, певица и изпълнител на саксофон и флейта. Освен че изпява..