Както музиката е език на душата, така танцът е езикът на тялото. За пореден път Пловдив е домакин на пъстър фестивал, който в дните между 4 и 8 август ще събере на една сцена фолклорни танци на най-различни култури. Кои са акцентите в програмата на форума, научаваме от г-н Кирил Велчев – експерт в отдел „Култура” на община Пловдив:
„Тази година е двадесетото издание на Международния фолклорен фестивал. Очакваме с нетърпение участниците, за да видим концертите, които са ни подготвили. Чуждестранните ни гости са от Грузия, Гърция, Китай, Корея, Латвия и Сърбия. От наша страна ще участва ансамбъл „Войводинци” от село Войводиново, Пловдивско и професионален фолклорен ансамбъл „Странджа”, град Бургас. По традиция фолклорен ансамбъл „Тракия” ще присъства на откриването и закриването на фестивала. В това издание музиката на съставите ще е на живо, изпълнена от певци и инструменталисти. Концертите от 18 часа ще се състоят на малката сцена на площад „Стефан Стамболов”, а големите вечерни изяви са на сцената на Античния театър.”
Кулминацията на Международния фолклорен фестивал ще бъде на 8 август. От Кирил Велчев разбираме какво са планирали организаторите за доброто настроение на публиката:
„Предвидили сме галаконцерт с изпълнения на всички състави. Поканени са и лауреатите от предишното издание на Балканския фолклорен фестивал „Хопни ми, тропни ми” – танцов клуб Лесотехнически университет – София и танцов състав „Седенчица” – Пловдив. С тяхното участие се открива най-новото издание на Балканския фолклорен фестивал. А черешката на тортата ще са изпълненията на съставите от Корея и Китай. В представянето си те ще вплетат елементи от източните бойни изкуства. Мисля, че това ще е доста интересно за публиката.”
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време. Откритието е направено вчера –..
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни..
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови..