Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

23-ти Международен джаз фестивал „Варненско лято”

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Археологическият музей във Варна отново ще се превърне в сцена на международния джаз фестивал „Варненско лято”. Основан през 1992-ра, той се провежда по инициатива на саксофониста Анатоли Вапиров. Всяка година гостите на красивия черноморски град стават свидетели на среща, събрала талантливи джаз изпълнители от различни краища на света. От 31 юли до 3 август се открива неговото 23-то издание. С какво то ще е по-различно, разказва Анатоли Вапиров:

„Благодарение на фондация „Америка за България“ правим тази година фестивала не три, а четири дни. Музиканти от четиринайсет държави ще гостуват във Варна в различни международни проекти. Новото е, че за първи път ще гостуват музиканти от Япония, Сърбия и Словения. По традиция откриваме форума с българска музика /31.07/. Саксофонистът Димитър Льолев ще представи най-новия си албум Rodopology /Родопология/, посветен на любимия му родопски фолклор. След него, на сцената в музея ще чуем изпълнения на „Кочетов Квинтет” от Сърбия. Негов вокал е една великолепна певица, която според мен много ще се хареса на публиката – Ксения Кочетова. Съставът предлага оригинални и интересни композиции в модерен джаз. Надявам се програмата да допадне на слушателите.”

На 1 август Международният джаз фестивал „Варненско лято” продължава с концерт на българския пианист Пламен Карадонев и съпругата му, певицата Елена Колева. От години двамата живеят и работят в Бостън, САЩ и сега в България представят свой нов албум. След тях на сцената полският тромпетист Томас Кудак ще задържи вниманието на публиката с квинтета си New Bone Quintet.

Музикалното събитие продължава на 2 август с китариста Мирослав Иванов. Той ще представи албума си Directions, а италианската пианистка Федерика Коланджело ще завърши вечерта с интернационална джаз банда в проекта Acquaphonica. Това е измислена от нея дума, съчетаваща в себе си импровизация с джаз духа на инструменталисти от Япония, Холандия, Словения, Италия и България.

Последната вечер в двора на Археологическия музей ще се изявяват и музиканти от Украйна, след което Анатоли Вапиров ще завърши фестивала с проекта си No/Net, в който събира на една сцена Стоян Янкулов Стунджи /ударни/, Христо Йоцов /перкусии/, Антони Дончев /пиано/, Йълдъз Ибрахимова /вокал/, както и инструменталисти от Русия, Литва и Германия. Така ще приключи 23-то издание на Международният джаз фестивал „Варненско лято”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В „Книга на песните на ЕС“ може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС, предава БТА.  Класацията е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки с ЕС, съобщиха организаторите от „Асоциация за..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45

Kottarashky представя филма "Балканска черна кутия" и концерт в Берлин

Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..

публикувано на 05.11.24 в 10:15