В разгара на летния сезон, между 7 и 9 август, в София ще се повдигне рязко температурата. Очакват се стойностите на термометрите да достигнат до 180˚ градуса. Но причината няма да е поредната лятна прищявка на времето, а фестивал за класическа и съвременна камерна музика – „180˚” (сто и осемдесет градуса). В неговото първо издание столичани, както и почитателите на този жанр, ще станат свидетели на три музикални мултимедийни събития. Те ще представляват смес от различни стилове класическа камерна музика – от барокова до съвременна. Това оригинално събитие се случва благодарение на братята Стефан – (виолончело) и Александър (фагот) Хаджиеви. И двамата имат желание да представят този жанр по един нов, различен и по-абстрактен вид. Към тях се включват още няколко млади и много талантливи български музиканти, живеещи извън границите на България.
„Моята идея за този фестивал беше свързана с различни съвременни изкуства, като използвам видео, модерен танц и музика по един алтернативен и модерен начин – разказва Александър. Но всъщност брат ми, Стефан Хаджиев, предложи да направим този форум. Аз приех предизвикателството, но имах условие, в него да включим освен класическа, и съвременна камерна музика. Към нас в организацията, се присъедини и виолистката Елица Богданова. Мисля, че се получи много добър тандем между мен и нея. Заедно решихме фестивалът да се казва „180˚“, т.е. обръщаме представата на публиката за този жанр на сто и осемдесет градуса. В продължение на няколко месеца с Елица изготвяхме програмата. И тъй като всеки един концерт е свързан с дадена тема, беше доста трудно да съчетаем съответното произведение с останалите изкуства: видео, танци и електронен саунд и съответно с артистите, които трябва да ги изпълнят.”
Експериментите в класическата музика не са нещо ново за Александър Хаджиев. Завършил висшето си образование в град Есен, Германия, в училището на световноизвестната немска балерина Пина Бауш – „Pina Bausch Theatre“, той се формира като артист – иноватор. Там се запознава с много талантливи танцьори, които градят кариера по целия свят. На Алекс му идва идеята всеки от избраните от него балетисти, да запише видео върху произведение, изпълнено от музикантите на дадения концерт. А част от тях са: Венета Нейнска (пиано), Лили Богданова (пиано), Сара Смит (кларинет), Александър Хаджиев (фагот), Агата Дарашкайте (цигулка), Грета Мутлу (цигулка), Гергана Петрова (цигулка), Елица Богданова (виола), Петерис Соколовскис (виолончело). Този пърформанс ще се осъществи на 8.08 – втория ден от фестивала „180˚“ в „Склада” – място за иновативни идеи.
Повече за събитието може да видите тук.
Животът на Вирджиния Събева- GINI е музика. Като малка пее в хор, следват музикално училище, участие в музикалния формат "X Factor" и работа в чужбина. След завръщането си от Норвегия се занимава с деца като музикален педагог. Именно работата с..
Добил значителна популярност като част от дуета Pavell & VenciVenc’, Павел Николов пое по свой самостоятелен път в музиката. Дни преди рождения си ден (10 декември) издаде соловата песен "В изолатора". В нея освен изпълнител, той е и автор на..
Двама изпълнители от различни поколения се обединяват в неочакван дует - Орлин Горанов подава ръка на младата Паола в съвместната им песен "Заедно". Въпреки разликата в натрупания опит, гласовете на двамата се допълват прекрасно. Автор на музиката и..