Централната избирателна комисия е отказала регистрация за участие в предсрочните парламентарни избори на 5 октомври на две партии – Българската комунистическа партия и „Другата България”, която е с претенция за подкрепа на родната емиграция. Решението на ЦИК може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд. „До 30 август партиите и коалициите, при които е отказана регистрацията и ВАС се е произнесъл с решение, с което указва да бъдат регистрирани, могат да извършат своята регистрация”, заяви говорителят Александър Андреев. Той посочи, че към момента за участие в парламентарния вот са допуснати 20 партии и 7 коалиции. Дирекция ГРАО проверява автентичността на всички подписи и до 23 август се очаква да се произнесе за коректността на подписките на още 11 формации. Говорителят на ЦИК Александър Андреев отбеляза, че най-много парти и коалиции са участвали в изборната битка през 2013 г. – 63 партии и 7 коалиции. През 2005 г. са били 22 партии и коалиции, а през 2009 г. – 18 партии и коалиции. По думите му, всички районни избирателни комисии са встъпили в своите правомощия и очакват до 25 август да регистрират инициативните комитети, които ще издигат независими кандидати. Участниците в изборите трябва да представят кандидатски листи до 2 септември, посочи говорителят на ЦИК. След това ще бъде изтеглен жребият за номерата на бюлетината по отношение на партии и коалиции, които са регистрирани и са издигнали кандидатски листи. По решение на ЦИК машинно гласуване ще се проведе в 500 секции и 10 района. Вотът няма да се зачита, защото е експериментален.
В интервю за Радио България говорителят на ЦИК Камелия Нейкова посочи, че българите по света могат да се информират от сайта на комисията къде ще бъдат автоматично открити секции – на места, според Изборния кодекс, на които в предходните пет години са гласували повече от сто избиратели. Тя посочи, че на интернет страницата на ЦИК е активно електронното заявление, което може да бъде подавано от желаещите да гласуват в чужбина.
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер на България, който обикновено се..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..