„Стоманово. Окъпано от лъчи и светлина! Скътано в сърцето на Родопите, опазено и благословено от Всевишния, Стоманово стои като храм сред дивна красота, очакващ своите разпръснати чеда да се завърнат от дългото си странстване. Ако подириш мир ако подириш светлина - Ела тук, където звездите са толкова ярки и големи, че можеш с ръка да ги докоснеш! Докосната от тях се превръщам в всепроникващата светлина. Детство безгрижно и щастливо ти ми подари. Сетивата ми изпълни с прелестни творения, с доброта и мъдрост ти ме осени мое мило, родно Стоманово. Обичам полъха на вятъра! Обичам птичите ти песни с които ме будиш сутрин рано! Обичам тревата, пръста по която стъпвам! Обичам гората, която ме омагьосва с пенливото поточе, което приглася на славея! Тук времето спира за да не наруши общуването на човек и природа, за да те направи съизмерим с без края и вечността! Чувства дълбоки в мен породи, обсебена от теб- коленича и целувам земята ти, мое свидно и родно Стоманово!“ Това написа в социалните мрежи, като покана към разпръснатите по света чеда на с. Стоманово, област Девин, кметският наместник Туркян Гаази. Поводът е традиционния събор „Род до род, корен до корен“
Вече 14 години под тази върба пръснатите по света жители на родопското село се събират на традиционния си събор „Род до род, корен до корен“. Те идват от Испания, Германия, Швейцария, Холандия, САЩ. Кметският наместник Туркян Гаази разказва, че всяка година на фестивала се възстановява някоя от старите традиции, типични за този край. Децата на стомановци, разпръснати по света, цяла година се готвят – учат стихчета, дори репетират по skypе, за да са подготвени за големия ден. Когато се върнат в Стоманово, нямат търпение да облекат народните носии, за да почувстват корените си.
На събора, под столетната върба пеят, танцуват, веселят се и споделят тъгата си по родния край.
Повече от 300 жители на Стоманово работят и живеят в чужбина. 120 от тях са в испанския град Барбастро. Стоян Узунов е един от тях.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..