Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превръща ли се Европа в непревземаема крепост?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Миналата седмица служебното правителство обяви, че ще продължи изграждането на оградата по българо-турската граница, за да спре потока от бежанци от Близкия Изток към ЕС през България. Оградата трябва да покрие общо около 160 км от границата с южната ни съседка, които към момента не са обхванати от интегрираната система за видеонаблюдение. Новото строителство ще струва около 20 млн. евро, а според МВР оградата ще спести много пари на българския данъкоплатец, които в момента се дават за засилените патрули по зелената граница с Турция.

Плановете за продължаване на граничната ограда бяха светкавично критикувани. Правозащитници в България обвиниха правителството в нарушение на собствената ни Конституция и редица конвенции на ООН. Вероятно критика ще има и от страна на ЕС, който към момента не е особено петимен да приема бежанци от Сирия и други конфликтни точки в Близкия Изток. Смята се, че около два милиона сирийци са напуснали родината си, а Европа е готова да приеме едва 10 хиляди от тях, при това по възможност християни. Най-щедри са Германия и Швеция, а много други страни членки на ЕС, като Великобритания и Франция, се въздържат. Брюксел за сега се ангажира единствено с финансова и техническа помощ за страните по външната граница на ЕС, но това може би скоро ще се промени. Новоизбраният председател на ЕК Жан-Клод Юнкер вече обяви намерението си да назначи комисар по миграцията. На последната среща на върха на ЕС през юни държавните и правителствени ръководители приеха за първи път конкретна програма за обща миграционна политика. През следващите пет години трябва да се създадат възможности за легална миграция към ЕС, а съюзът ще продължи да инвестира и разширява съществуващата програма за граничен контрол EUROSUR и агенция FRONTEX. И най-важното: тежестта от бежанската вълна трябва да се разпредели солидарно между всички страни от ЕС.

Напливът на бежанци по суша и море към „обетованата земя”, наречена Европейски съюз, е общоевропейски проблем, но това съвсем не е осъзнато във всички европейски столици. В момента всеки се спасява, както намери за добре – България, Гърция и Испания виждат решението в строежа на огради по границите си, а по-северните страни предпочитат да игнорират бежанската криза на юг. А тя няма да се реши дори и от назначаването на комисар по миграцията, защото в основата си проблемът е икономически. И ще продължи да съществува, докато съществуват огромните разлики в стандарта на живот между богатата Европа и бедните близкоизточни и африкански страни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Cambridge Day 2025 събира в София преподаватели по английски от страната и чужбина

Cambridge Day 2025 - едно от водещите събития за учители по английски език в Югоизточна Европа, се провежда днес в столичния хотел "Балкан".  За 19-а поредна година конференцията, организирана от издателството "Клет България", събира експерти и..

публикувано на 26.04.25 в 08:00

Стартира Black Sea Route - велотур от Констанца до Резово

Груповият велосипеден тур по туристическия маршрут "Черноморски път" Black Sea Route Epic 2025 стартира днес. Група от над 30 велосипедисти ще премине за десет дни по крайбрежните горски, полски, каменисти и песъчливи пътеки от центъра на най-големия..

публикувано на 26.04.25 в 07:00
Папа Франциск и Росен Желязков

Росен Желязков е начело на българската делегация на погребението на папа Франциск

Премиерът Росен Желязков оглавява българската делегация за участие в траурната церемония за погребението на папа Франциск днес в Рим, Италия, съобщиха от пресслужбата на кабинета. В състава на делегацията са още вицепремиерът и министър на транспорта и..

публикувано на 26.04.25 в 06:00