Вече и в България всеки желаещ може да легализира и получи документ за придобити извън образователната система знания и умения по различни професии. Най-предпочитаните за момента са в сферата на туризма и услугите. Издадени са сертификати по 60 професии, като най-много са за готвачи, фризьори, оператори на компютър, автотранспортни техници и електромонтьори. Това стана факт в резултат на проекта „Нова възможност за моето бъдеще”, изпълняван от МОН и финансиран по ОП „Развитие на човешките ресурси”. Той е на стойност над 5 800 000 лв. и има за цел да създаде и изпробва Система за идентифициране и признаване на неформално и самостоятелно придобити знания, умения и компетентности.
Как изглеждат резултатите от проекта в цифри?
Разработени са 42 учебни програми, над 1000 са обучените консултанти и изпитващи, над 10 000 души са информирани за възможностите да валидират своите знания, придобити в практиката, а 979 вече са получили своите сертификати. Основната мотивация на хората, които са решили да си извадят документ, е желанието по-лесно да си намерят работа или да „бетонират” позициите си в настоящата, като повишат своята квалификация. Най-често това са мъже и жени на възраст между 35 и 44 години, със средно образование. Интересен е също фактът, че над 60 процента имат работа, т.е. не са притиснати от обстоятелствата при взимането на подобно решение.
„Валидирането на знанията повишава мотивацията на хората и поддържа тяхното желание да подобряват квалификацията си, улеснява трудовата им мобилност, усъвършенства процеса на подбор на персонал от страна на работодателите” – изтъква Емилияна Димитрова, ръководител на проекта и председател на УС на Националната агенция за професионално образование и обучение. „Също така това позволява по-голяма обективност при оценяването на персонала и осигурява по-ефективно използване на системите за диференцирано заплащане на труда. По този начин още се намаляват времето и разходите за придобиване на съответната професионална квалификация чрез надграждащо обучение.”
Придобиването на документ за усвоените в практиката знания ще спомогне за повишаване на жизнения стандарт на хората и ще изсветли икономиката, смята Емил Димитров от КТ „Подкрепа”. Синдикатът, както и работодателски организации, са партньори по проекта.
„От една страна дава възможност на безработните, много от които са дълготрайно без работа, да не минават през дългите курсове за получаване на квалификационна степен по конкретна професия, при условие, че вече могат да я упражняват” – пояснява той. „По-лесно могат да се включат в пазара на труда и получавайки информация за това какво се търси в момента, преценявайки своите възможности и знания, които са придобили, да ги документират и да се реализират по този начин. Да не говорим, че това спестява средства и на всички нас, като данъкоплатци на държавата.”
В Деня на бащата фондация "Споделено родителство" организира протест за законови промени, които да гарантират децата на разделени родители да могат да бъдат отглеждани с грижите и на двамата си родители. Събитието ще премине под мотото "Не на родителското..
В последния брой на предаването за 2024 г. се опитваме да узнаем как българската традиционна култура пленява чужденци и сплотява българи зад граница с избрани репортажи от годината: Хореографът от Хага Естер Вилемс: "Душата на българина е..
22-рото издание на "Българската Коледа" под патронажа на президента на Република България Румен Радев продължава. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..