Вторият по големина български град Пловдив, тази година има много поводи за гордост. След като бе избран за Европейска столица на България през 2019, в края на септември там ще се отбележи и още едно важно събитие – 50-ата годишнина на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. За този период висшето училище е отворило път на много талантливи български творци: цигуларят Васко Василев, оперната певица Красимира Стоянова, редица народни изпълнители.
Някои от тях ще участват на грандиозния спектакъл, отбелязващ празника, за който подробности разказва проф. Милчо Василев – ректор на АМТИИ, главен художествен ръководител и диригент на Академичния народен хор:
През 2014 г. на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив получи наградата „Златното перо”, предоставена от Classic FM.
Проф. Милчо Василев сподели за един приз, който академичният съвет е присъдил единодушно:
„На 24.09 Теодоси Спасов ще получи званието „Доктор хонорис кауза” за изключителните му заслуги в развитието на АМТИИ. С изкуството си той доказа, че нашите народни инструменти са уникални. Теодоси допринесе за тяхното разпространение и известност по цял свят. Показа, че кавалът може да бъде равностоен и в народната, и в класическата музика, и в джаза. На базата на това ние в АМТИИ създадохме няколко поп и джаз формации, в които свирят наши колеги на народни инструменти. Теодоси никога не забравя да подчертае, че е завършил нашата академия.”
Теодоси Спасов също сподели за Радио България вълнението си по повод наградата, която ще получи:
„Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив е място за усъвършенстване. С голяма радост посрещам новината. Това изключително много ме радва и ми дава сили да продължа напред по пътя, по който вървя отдавна. На 25.09 ще участвам и в концерта по повод юбилея на академията с моя фолклорен квинтет.”
Предстоят още концерти по повод на половинвековната годишнина на академията. На 30 септември преподаватели от класическия факултет ще солират на оркестъра на Пловдивската опера. В афиша има изява и на студенти, които ще свирят със симфоничния оркестър на Пазарджик.
Празнуването на юбилея на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство ще завърши на 24 октомври в Градския дом на културата. Там ще бъдат представени всички жанрове на изкуството, застъпени в академията. В едночасовата програма са включени класическа и фолклорна музика и танци, поп и джаз изпълнения, изложба на студенти по изобразително изкуство и фотография.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..