„Аурубис България” е един от най-големите чуждестранни инвеститори в България, при това в индустрията. От 2008 година до сега германският концерн е вложил около 500 милиона евро в модернизацията на медодобивното предприятие в Пирдоп. „Аурубис” е най-големият производител на мед и сярна киселина в Европа и световен лидер в рециклирането на мед. За България „Аурубис” е изключително важен инвеститор и работодател, когото политиците би трябвало да внимават да не разочароват с предизвикване на нестабилност и несигурност в икономическите условия. „Развитието на политическата обстановка в страната е тема, която компанията следи с особено внимание” – призна новият управител на „Аурубис България” Тим Курт в интервю за Радио България.
„За инвеститорите не само в България, а и навсякъде по света, е важно да работят в обстановка на политическа стабилност – казва Тим Курт. – Като голямо индустриално предприятие за нас е важно да работим с партньори, включително и политически, които да са надеждни и на които можем да се доверим. Важно е да се следва една определена линия и да не се отстъпва от нея. Това може да се постигне само при постоянство и стабилност на политическата обстановка в страната.”
По думите му, концернът продължава да изпитва затруднения във връзка със сложните административни процедури, които водят до закъснения в изпълнението на инвестиционните проекти. „Ако можем да направим списък на желанията си в бъдеще, той би включвал очаквани и предвидими цени на електроенергията, прозрачни структури и надеждни процедури”, обобщи Курт. Тези думи предполагат недоволство, но мениджърът бързо ги разсея – България е важен проект за концерна „Аурубис”, който има представителства в Европа и САЩ.
„Заводът в Пирдоп е второто ни по големина медодобивно предприятие след Хамбург. Дори само този факт показва, колко важен е проектът у вас – казва Тим Курт. – Освен това от гледна точка на разходите ни за транспорт и логистика за нас е стратегически важно да инвестираме в завода тук, защото имаме лесен достъп до суровини не само от България, а и от целия Балкански регион, а през пристанищата на Черно море и от други страни.”
Една от важните причини, „Аурубис” да стъпи на българския пазар през 2008 година със сигурност е и традицията на медодобивната индустрия в Пирдоп и Златица. Медодобивният завод е създаден в периода 1955-58 година и не е преставал да работи. Добре обучените кадри също са от значение за управителя на „Аурубис”.
„Разполагаме с прекрасни работници – хвали се Тим Курт. – А и намираме много добри партньори в региона и страната като подизпълнители, с чиято помощ успяваме да изпълним инвестиционните си проекти. Въпреки това ние сме ориентирани към бъдещето и подготвяме инвестиции в професионалното обучение на млади хора за нуждите на нашето производство.”
Въвеждането на т. нар. дуално професионално обучение беше приоритет за две предишни правителства, но е тема, която със сигурност ще остане водеща и за следващия кабинет. Въвеждането на изключително успешната германска система на професионално обучение и у нас всъщност е идея на Германо-българската търговско-индустриална камара, която години наред алармираше за оплакванията на нейните членове от липсващи кадри в различни области. Дуалната система изисква участието както на професионалните гимназии, където да се преподава теорията, така и на предприятия, където учениците добиват практическите си умения в дадена професия. А това е свързано с не малки разходи, поради което проектът в България все още е само на хартия. Големите компании, които по-лесно могат да отделят средства за професионалното обучение, вече подкрепиха идеята. „Аурубис България” има готовност от следващата учебна година да приеме първите ученици.
Снимки: aurubis.com
Дискусия за ролята на културата като средство за противодействие на насилието и младежката агресия организират "Гьоте институт"- България и Сдружение "Фабрика за идеи" от 16:00 г. до 18:00 ч. в "Гьоте институт" в София. Отворената дискусия с вход..
В рамките на Годишната конференция на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, днес ще бъде представен "Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2024 г.". Сред участниците в заседанието ще е министърът на отбраната Атанас..
Във вторник , 25 февруари, минималните температури ще са между минус 5 и 0°, на североизток и до минус 11°. В София ще е около минус 3°. Сутринта край реките са възможни мъгли. През деня слаби превалявания от дъжд ще има на места в югозападните..
Точно месец след като Българското национално радио отбеляза тържествено своя 90-годишен юбилей, историята продължава своя диалог с нас, нейните автори...
За „отварянето” през радиото между България и Северна Македония веднага, след като България призна отделилата се от Югославия млада държава,..
В брой 40 на предаването ви предлагаме : Във вълшебния свят на "Вазовчетата" и българския език във Франция – интервю с Янета Димитрова,..