Освен проливните дъждове, и лоши новини се изсипаха през последните дни върху плещите на средностатистическия българин. Мрачни са прогнозите за неговото ежедневие през следващите месеци и той се готви за пореден път да затяга коланите.
Както вече изтече информация в някои вестници, броени дни преди предсрочните парламентарни избори служебното правителство на Близнашки е подготвило актуализация в негативна посока на Бюджет 2014. Фактът, че се занимава и с този въпрос, означава, че кабинетът е „надушил” мрачни резултати в развитието на българската икономика и трябва да се застане веднага на амбразурата, а не да се чака редовното правителство след изборите. Според публикации, в актуализацията е заложен дефицит от 4.5 на сто вместо досега планираните 1.8 процента. Специалисти изчисляват, че при това положение през последните месеци на годината държавата няма да може да разполага с около 3.5 милиарда лева. От друга страна Брюксел ще размаха пръст, че България не спазва критериите от Маастрихт за не повече от 3 процента дефицит.
На този фон е меко казано странно поведението на служебното правителство, което продължава щедро да раздава пари, сякаш страната просперира или както казва българинът е „цъфнала и вързала”. Последното раздаване е за общо над 100 милиона лева като извънредни субсидии за някои министерства. Ако добавим и авансовото разплащане на забавени европроекти, както и допълнителните почти един милион лева за харчове на президентството, за краткото си съществуване правителството на Близнашки е раздало над 850 милиона лева.
Друг щрих в кризата е предстоящото увеличение на цената на тока за крайните потребители с около 10 на сто. Шефът на ДКВР, Светла Тодорова, се изпусна и каза, че това увеличение е санитарен минимум. Много вероятно е след Нова година да последват допълнителни скокове в цената на тока. А и първолаците знаят, че всяко увеличение на цената на която и да е енергия, води до покачване на цените на всичко останало, включително и на хляба.
Като капак надвисна и опасността от газова криза в България. Страната разчита почти единствено на руския газ, който минава през Украйна. Ако Москва спре кранчето при изостряне на отношенията с Киев, София може да разчита на невзрачни запаси за около месец и на внос от Гърция, но на доста по-високи цени.
Редица страни-членки на ЕС тихомълком де факто отдавна излязоха от световната финансова и икономическа криза започнала преди няколко години. България не е сред тях. За нея стана ясно, че няма излизане от кризата. А затягането на коланите постепенно се превръща в постоянна величина в ежедневието на българина.
За седми пореден път, в рамките на три години, България отново избира народни представители. Както и на последния вот през юни т.г., избирателната активност е ниска. Според анкета на Радио България в центъра на София, общото настроение е, че е нужно..
Най-важното днес е да се гласува, заяви пред журналисти президентът Румен Радев, след като упражни правото си на вот с машина. По думите му, всички искат да се сложи край на този изтощителен маратон от непрекъснати избори. За да има обаче устойчив и..
От началото на предизборната кампания до днес в 12,00 ч. в структурите на МВР са получени 796 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите. Най-много от тях – 625, засягат купуването на гласове в полза на..
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел –..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..
В брой 24 на предаването говорим за (не)познатите съвременни български будители зад граница: С България в сърцето и в далечна Аржентина –..