След дълго очакване българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели златните медали в многобоя на световното първенство в турския град Измир. Възпитаничките на Ина Ананиева изиграха без грешка и двете си композиции – с три топки и две ленти и с пет чифта бухалки. След дългоочаквания си успех в многобоя момичетата от българския ансамбъл спечелиха и сребърните медали на финала на три топки и две ленти и с това окончателно затвърдиха позициите си на най-добрите грации в света.
Ренета Камберова, Михаела Маевска-Величкова, Цветелина Найденова, Цветелина Стоянова и Християна Тодорова – това са имената на световните шампионки. България чака този успех близо 18 години. За последен път българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели златен медал на Мондиал в Будапеща през 1996 година. Титлата от Измир е десетият златен медал за страната ни при ансамблите – след 1969, 1971, 1981-89, 1995 и 1996 г. В едно от първите си интервюта след успеха старши треньорът на националния ансамбъл Ина Ананиева заяви, че в основата на спечелването на златните медали е фактът, че нейните възпитанички са представили много различни съчетания от всички останали участници на шампионата. „Много сме развълнувани и щастливи. Знаехме, че рано или късно ще вземем това, което ни се полага. От момента, в който започнах да работя с ансамбъла, моята главна цел на всяко състезание беше медал от многобоя, защото това е коронната дисциплина. Радвам се, че го постигнахме на това световно първенство, защото момичетата през цялата година показаха много стабилна игра на абсолютно всички състезания”, каза Ананиева.
Зад всеки световен успех стои, разбира се, много работа, съвкупност от много качества, психическа и физическа устойчивост, една добре планирана подготовка. В Измир всичко това сработи в решаващия момент. „Имаше представители на страни, които ни казваха „Най-накрая отново сте на върха”, сподели треньорката Ина Ананиева. А България наистина най-накрая се завърна на върха, където беше години наред в ерата на т.нар. „златни момичета”. Илиана Раева, Диляна Георгиева, Лили Игнатова, Адриана Дунавска – възпитаничките на легендарната треньорка Нешка Робева печелеха през 80-те и 90-те години всички възможни титли. Говореше се за „българска школа” в художествената гимнастика. След дълъг застой не само в гимнастиката, но и в целия професионален спорт в България, грациите на България отново са на трона. Пожелаваме им да останат там дълго.
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с..