От времето на голямата криза през 1996-97 г., в България банковият бизнес се развиваше възходящо, с постоянно растящи активи и печалби. До пролетта на тази година, когато една от най-нашумелите в публичното пространство с огромното си икономическо и политическо влияние Корпоративна банка сякаш пропадна и се срина, изпаднала в неликвидност. Централната банка на страната моментално я затвори и я постави под особен надзор. От 20 юни и до този момент дейността на банката е прекратена, тя не обслужва никакви клиенти, не извършва и не приема плащания. Всичко това нямаше как да не предизвика негодуванието на ощетените клиенти за блокираните сметки и спестявания. Вложители в Корпоративна търговска банка (КТБ) се събраха чрез социалните мрежи на национален протест пред сградата на БНБ в София. Исканията им са държавата да помогне за оздравяването на банката, а управителят на БНБ Иван Искров да подаде незабавно оставка. Помежду си вложителите коментират, че тяхната банка е в състояние да отвори врати дори сега, стига да дойде такова решение от Централната банка. „Търпението вече се изчерпа, всеки ден ще сме на протеста", казват Мартин и Наталия, младо семейство с две деца, дошли заедно да изразят недоволството си:
„Явно институциите не са достатъчно компетентни, за да си свършат работата както трябва. Нас не ни интересува кой е виновен и дали има много виновни, ние си искаме собствените пари, блокирани в банката, не искаме нищо тяхно. Обвиняваме институциите, за това че толкова време нищо не направиха. БНБ, прокуратура, всички те имат вина. Те забъркаха всичко, сега трябва да го оправят.”
Стефан Стайков е гражданин, присъединил се към протеста с убеждението, че когато има закони, те трябва да се спазват, а нарушителите да бъдат наказани.
„Нямам парични влогове, но знам че тези хора са жертвите на това, което се случва и съм на протеста, за да ги подкрепя, защото искам да живея в нормална държава. Отдавна трябваше тези хора, които имат гарантираните влогове до 100 хил. евро да си ги получат. Не е необходимо ЕК да ни напомня, че ние сме се присъединили към правилата на европейската общност и тези правила важат за нас като държава. Не е необходимо всеки закон и всяка норма да се транспонира в нашето право. Това господин управителят на БНБ трябваше да го знае отдавна, но той явно изпълнява други поръчки, затова отлага. Пак нашите политици играят своята игра по начин, който не е в полза на техните съграждани.”
Според българския закон, защитените от Фонда за гарантиране на влоговете в банките спестявания до 100 000 евро могат да бъдат изплатени на вложителите едва след отнемането на лиценза на банката от БНБ. Но това и до този момент не се е случило, тъй като квесторите на централната банка, изпратени да проучат състоянието на КТБ, продължават своята проверка и резултати не се очакват преди края на октомври. Европейското банково законодателство и по-специално Европейската комисия обаче са на друго мнение, което доста прилича на исканията на недоволните клиенти на затворената търговска банка. Преди десетина дни ЕК заплаши България с наказателна процедура, тъй като не спазва европейските норми, които имат предимство пред българските разпоредби. А според тях, на вложителите още преди повече от два месеца е трябвало да бъдат възстановени спестяванията в гарантирания размер. Министерството на финансите и централната банка признават, че случаят е заплетен и сложен и никой засега не смее да предложи някакво решение за изход от задънената улица. Правителството е само временно и чака до няколко седмици да бъде сменено от редовно, избрано след изборите на 5 октомври. При липсата на действащ парламент, властите не смеят да вземат никакви радикални мерки, които така или иначе ще бъдат болезнени и ще струват много пари. Имиджът и авторитетът на БНБ доста пострадаха от непоследователната и непремерена в много случаи политика и поведение на нейното ръководство в тази криза, до степен, че нейният гуверньор е почти на 100% сигурен, че няма да запази поста си. Така че и в централната банка на България никой не гори от желание и няма смелостта да са заеме с горещия картоф КТБ. Докато всички, които имат властта и правомощията да намерят решение на кризата с Корпоративна банка, заемат изчаквателни позиции, вложителите си искат незабавно парите.
Оценките на българите за изминалата година в личен план трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. Според 22% от сънародниците ни 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. 54% не намират промяна...
На 27 декември 2024 г. се навършват 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала , Ирак. Вследствие на експлозията загиват петима военнослужещи от първия български военен контингент , участвал в операцията за стабилизиране и..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен процес и насилствената смяна на имената им. Сред присъстващите на митинга бяха и представители на..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..