В Театъра на Армията публиката ще чуе програма, изцяло подготвена от Теодосий. Събират се на едно място негови „братя по оръжие”, в случая музиката е това оръжие. Тя обединява приятели с които той е свирил в различни проекти през годините. Характерното обаче за тези музиканти е, че те отдавна са извоювали своето място както на европейска, така и на световната сцена. Първия ден гостува сръбската етно-фюжън формация „Васил Хаджиманов Бенд”. До сега инструменталистите имат издадени пет албума, три от които са златни. Канили сме ги преди време и на пловдивския джаз фестивал. Интересно е, че тук техен гост ще е вокалът Байрам Киноли от Косово. Това е доказателство, че в музиката няма нито етнически, нито политически граници. Втората група, която публиката ще чуе през същата вечер, е на Костас Теодору. Той ще представи проекта си – „Изгубена антропология“. Гръцкият басист е добре познат на българския джаз меломан от записания с Теодосий Спасов преди години проект – „Балкански коне”. Да припомня, че той постави началото на балканската колаборация между етно и джаз музика. Двамата изпълнители имат издаден съвместен албум в Гърция. Сега тук на сцената на театъра Костас Теодору ще ни изненада с нови пиеси. В тях ще чуем пиано, тромпет и бая́н (специфичен инструмент за Източна Европа, наподобяващ акордеон, но от двете страни е с бутони, без клавиши). Гост ще бъде Изет Кизил (перкусии) от Турция.
Какво ще се случи на втория ден на Международния музикален фестивал „Жълтите павета”, отново разказва Иван Минчев:
За първи път в България гостува румънската певицата Теодора Енаке-Айша. Това е най-известната джаз изпълнителка в северната ни съседка в момента. Тук ще представи проекта си „Впечатления от Пангея” в който свирят Даниеле Ди Бонавентура (бандонеон) от Италия и Гасан Буз (перкусия) от Ливан. За финал на фестивала сме оставили проекта „Хемус колектив“. Той също събира музиканти от различни националности. Заедно с Теодосий ще изпълнят пиеси от съвместния им албум „Бягство от действителността“. На корицата му са изобразени жълтите павета от нашата столица. Оттам Теодосий взе идеята за името на този фестивал.
Идеята за създаването на проекта „Хемус колектив“ е да се съберат музиканти с балкански произход, отдавна реализирали се като имена извън родината си – споделя Теодосий Спасов. – Боян Зулфикарпашич, по-известен като Bojan Z е със смесена кръв – босненска и сръбска, учил е в Париж и живее там. Обявен е за „най-добър джаз музикант на Европа“ за 2005г. Мартин Гаконовски (контрабас) е от Скопие, но живее в Кьолн. Биографията му включва участие в повече от 80 албума на различни изпълнители от световната сцена. Барабанистът Костас Анастасиадис е роден в Килкис (Кукуш), завършил е в Калифорния и сега живее в Гърция. Той прави революционен метод в свиренето на ударни инструменти, което става причина Музикалният институт в Холивуд, който е завършил, да учреди специална награда на негово име. Музикалните умения на тримата са универсални, свободно и с вкус те сместват стилове от световната музикална култура.
Всяка вечер след концертите в театъра на Армията, ще има джем сешъни в клуб Максим: на 10 октомври с „Миро Турийски квартет“ и на 11 октомври с „Шибил Бенев трио“.
Снимки: paveta.bg
Anabel представя своя дебютен сингъл, зад който стоят години подготовка, труд и постоянство. Тя е Ана Сотирова и се занимава с музика от 4-годишна. Музикалният ѝ път започва от Voice Academy – частно училище за комплексно обучение на млади таланти – и..
Световноизвестният цигулар Вадим Репин излиза на софийска сцена на 30 януари с Концерт за цигулка и оркестър № 2 в сол минор от Сергей Прокофиев, съобщи Софийската филхармония. Програмата на музикалното събитие под палката на маестро Карло Тенан в зала..
Днес ще се върнем назад във времето със SARACTA или "Пазителят" - това е името на смелото музикално приключение на продуцентите Fabrizio Parisi и The Editor. Този път в предизвикателството се включва и едно легендарно име за българската..