Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мàлешево пее и танцува

БНР Новини
Снимка: архив

Фестивалът „Мàлешево пее и танцува” е създаден през 2004 г. с идеята да представя богатия фолклор на Югозападна България. Организатор на събитието е община Струмяни. Началото поставя Валентин Чиликов – тогава кмет на Струмяни и неговият екип. Още първата година сред участниците са няколко състава от съседна Република Македония. От второто си издание форумът вече е международен. Носи името на планината, в чиито склонове са разпръснати двайсетината села, които обединява общината. Сцената по традиция е в село Микрево, където има няколко известни фолклорни състава. Снежана Стоименова, директор на фестивала от няколко години, разказва:

„Единайсетото издание на Международния фолклорен фестивал посреща над 2800 участници. Има представители на повече от двайсет български селища, над триста са артистите от Македония, три ансамбъла от Сърбия. Публиката очаква с нетърпение фолклорните програми на състави от Турция, Гърция, Албания, Молдова. От няколко години, съвместно със Радио Благоевград връчваме специална награда за млад изпълнител. Радостни сме, че на нашата сцена се изявяват ученици от музикални школи и училища в Благоевград, Кюстендил, София и др. Според оценка на експертите, нашият фестивал е сред петте най-добри фолклорни форума в България и има принос към опазване и популяризиране на фолклорното наследство. Това беше и поводът тази година да получим наградата „Златната кобилица”, връчена от Международния съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства. Нашият фестивал има конкурсен характер, участниците се състезават в различни категории, които са обявени в регламента и публикувани на сайта на събитието. Журито включва признати специалисти в различните области на фолклорното изкуство. Не са малко и съпровождащите инициативи. Тази година ги посветихме на 60-годишнината на известния български скулптор Иван Русев. Той самият за пръв път участва в ежегодния пленер, провеждан в изградения от него „Мраморен град” в Арт център Илинденци. Стремим се да съчетаваме пъстрите фолклорни традиции, представяни на фестивалната сцена с артистичната атмосфера на Арт центъра и произведенията на изобразителното изкуство.”





От г-жа Стоименова научихме, че пленерът със заглавие „Преди 60 милиона години – рекатае започнал на 18 октомври, а на 23-ти кметът на Струмяни Емил Илиев е прерязал лентата на модернизираната сграда на музея в общината. Първата изложба, представена в него е посветена на десетата годишнина от началото на археологическите проучвания на праисторическо селище Илинденци – Масовец. Селището е основано от първите земеделци, появили се в региона около 5700 г. пр. Хр. Експонирани са материали, намерени по време на разкопките – сечива от камък, кост и глина, накити и амулети, култови фигурки и предмети, ръчна мелница и др. „Нашата цел е да превърнем фестивала, артистичните събития и историческите забележителности в туристически продукт от съвсем нов порядък. От сърце пожелаваме и успех на всички участници в „Малешево пее и танцува”, които се състезават за Голямата награда „Жар птица”, отличията „Орфееви арфи” в различните категории и приза „Българска роза”.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae

Античен фестивал в София пресъздава епохата на император Констанций II

Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..

публикувано на 21.09.24 в 06:15

Градска естетика и поминък, свързан с морето – животът в древния град Анхиало, днешно Поморие

Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..

публикувано на 02.09.24 в 09:45

В миналото траханата е била защитa срещу глада, а днес – срещу загубата на памет

На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..

публикувано на 02.08.24 в 09:20