От 3 до 9 ноември в Поморие ще се проведе десетото издание на Културните салони за съвременно изкуство „Гранд Хотел Поморие”. БНР също участва в тях. Повече подробности от Стойко Пеев, художествен директор на проявата:
„Имаме пролетно и есенно издание. Основни идеолози и вдъхновители на салоните са г-жа Бисерка Хънкова – изпълнителен директор на „Гранд Хотел Поморие” и господин Румен Драганов, председател на Съвета на директорите на хотела. На тях дължим всичко. Ако не бяха те, тези салони нямаше да се случат. Последните години за нас, творците на България, са доста тежки, защото държавата почти абдикира от това да се занимава с нас. И се радваме, че има хора, че има частни дружества, които мислят за изкуството и ни подават ръка.”
В началото салоните прохождат като пленер за съвременно изкуство, но скоро се превръщат в притегателен център за творци от различни арт сфери. В тях са гостували ярки имена от културния небосклон като режисьора Рангел Вълчанов, актьорите Наум Шопов, Цветана Манева, Владимир Пенев, скулптора Георги Чапкънов, виртуоза на цигулката Васко Василев и много други. Сега десетото им издание ще събере почти всички, участвали през годините в тях. Ето и подробности за програмата:
„Започваме на трети ноември с вечер, посветена на Българското национално радио, и по-точно – на 80-годишнината на медията. Директно в ефира по програмите „Хоризонт” и „Христо Ботев” ще бъдат обявени наградите от артпроекта на БНР „Радиото и комуникациите в XXI век – мостове към бъдещето” от генералния директор г-н Радослав Янкулов и акад. Светлин Русев. След това ще има концерт на „Теодосий Спасов Трио”. Това е нашият жест към вашата годишнина, тъй като Българското национално радио е наш медиен партньор и смятам, че на този етап работим добре. На следващия ден се открива мултимедийната изложба „Владимир Димитров-Майстора – светлина и дух” – своеобразен поклон пред големия ни художник. Тя е дело на Националния дарителски фонд „13 века България”. Ще бъде представена от проф. Греди Асса, изпълнителен директор на фонда. В същия ден имаме дискусия с участието на историка проф. Божидар Димитров – „Културният туризъм – мит или реалност”, отбелязва Стойко Пеев.
Жителите и гостите на Поморие ще имат възможност да видят филма „Хан Аспарух”, посветен на създателя на Дунавска България, да разговарят с неговия режисьор акад. Людмил Стайков. В лентата Стойко Пеев пресъздава образа на великия владетел. В програмата е и поетична вечер на Любомир Левчев, носител на престижни международни награди. В нея ще бъдат изпълнени и песни по негови стихове, ще има слово на литературен критик. „Моя милост също ще участва – Левчев пожела аз да чета неговите стихове” – посочва Пеев.
Гости на Салоните са музикантите – роденият в Аржентина Лукас Маскиано и испанецът Пако Зарате. Преди концерта им ще бъде показан филмът на БНТ „Между небето и земята”, посветен на Маскиано. Заключителното събитие е вернисаж на известни български художници. След закриването на салоните изложбата ще отпътува за Бургас. Ще остане в тамошната Градска художествена галерия до 15 декември.
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...
Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..
В българското средно училище „Христо Ботев“ в словашката столица Братислава днес ще бъде представена адаптирана версия на романа „Под игото“ на патриарха на българската литература Иван Вазов. В представянето ще участват актьорът от Народния театър „Иван..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се..