Между 17 и 23 ноември светлините на прожекторите ще бъдат насочени към мъжа в семейството. Поводът е „Седмицата на бащата“ – инициатива, която е в рамките на националната кампания „Да бъдеш баща”. Целта е да бъде привлечено общественото внимание върху ползите от активното участие на мъжете в семейния живот за създаване на домашна среда без насилие и за пълноценното развитие на малчуганите. Кампанията стартира в края на септември и е изцяло нова за България и Източна Европа. Тя е част от международната проява MenCare, която се провежда в над 20 държави от 5 континента. У нас зад инициативата стоят десет неправителствени организации с опит в работата с деца и родители. В резултат на динамичните промени в начина ни на живот, българското семейство търси своето ново лице. Традиционните патриархални взаимоотношения се трансформират в партньорство и равнопоставеност на двамата родители. Това показват резултатите от национално представително проучване, проведено при подготовката на кампанията. Около 97 на сто от майките и бащите са съгласни, че най-важните решения, свързани с детето, трябва да се вземат съвместно. „Ако преди трийсетина години за мъжа е било притеснително да изразява емоциите си и да помага на майката в грижите за децата, то сега наблюдаваме нов образ на бащата, който активно се включва в отглеждането на децата. Проблемът е, че се работи много повече отпреди и времето за семейството е твърде малко”, коментира Деян Петров от Асоциация „Родители”, която е координатор на кампанията.
Какво е мястото на бащата в семейството?
„Бащите са страхотни по отношение на изграждането на стратегически поглед напред, какво предстои да се случи с детето след като стане пълнолетен гражданин. Много активно участват и в игрите. Играта не е просто момент, в който родителите си почиват от детето, тя е най-ефективният начин то да научи нещо. Бащите много бързо могат да влязат в най-различни социални роли, да въвлекат детето активно чрез игра и да му покажат важните страни на живота. Това е много съществена роля. Наблюдаваме все по-голямо включване на бащи във всекидневната домашна работа и всекидневната грижа за децата, но все още делът им е много по-нисък от този на майките. Когато става дума за хигиена, здраве, образование на детето, майките засега са водещият родител.”
Какво да очакваме по време на „Седмицата на бащата”?
„Идеята ни е организации, независимо дали става въпрос за училища, детски градини, държавни институции, фирми, неправителствени организации, да проведат своя инициатива, свързана с подчертаване ролята на бащата. Засега имаме заявки от над 50 организации в България, които ще се включат. Някои ще организират футболен турнир между бащи и деца, други ще поканят баща в училище, за да изнесе урок. Знаете, че в българското образование мъжете са доста по-малко от жените. Това ще бъде интересно за учениците. В София също ще бъде отбелязана „Седмицата на бащата” с ред инициативи, за които може да научите от сайта на кампанията mencare.bg.”
Организаторите на кампанията също ще събират интересни истории от деца и вече пораснали деца, разказващи за ролята на своя баща или на човек, който е бил достатъчно значим в техния живот, било то треньор, роднина, учител… Историите ще бъдат публикуваме в сайта и ще бъдат достъпни за всички, които се вълнуват от темата.
Снимките са предоставени от Асоциация „Родители”, кампания „Да бъдеш баща”.
На 27 декември 2024 г. се навършват 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала , Ирак. Вследствие на експлозията загиват петима военнослужещи от първия български военен контингент , участвал в операцията за стабилизиране и..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен процес и насилствената смяна на имената им. Сред присъстващите на митинга бяха и представители на..
Заради обилния снеговалеж от вчера без ток са жители на столичния квартал Драгалевци, вилните зони "Килиите", Симеоново-Драгалевци, "Ярема", както и селата Владая, Плана, Пасарел, Железница, Бистрица, намиращи се около София. Град Самоков и курортът..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..