През тази седмица България отбеляза 25 години от падането на комунистическия режим в страната. Четвърт век след историческата дата 10 ноември, на площад „Журналист” в София беше открит паметник на писателя и политически емигрант Георги Марков, убит в Лондон през 1978 година.
Откриването на паметника е част от кампанията „25 години свободна България”. Трима български президенти присъстваха на официалната церемония – Жельо Желев, Петър Стоянов и настоящият държавен глава Росен Плевнелиев. „За мен е огромна чест да присъствам на откриването на закъснял за времето си паметник – с него почитаме делото на един от най-талантливите български писатели, работили по времето на комунистическата диктатура. Със своето остро перо и мощен глас Георги Марков се превърна в най-яркия пример за избора между свободата и примирението” – заяви пред събралите се хора президентът Росен Плевнелиев. На церемонията в София присъстваха съпругата на писателя Анабел Маркова, пристигнала специално за повода от Лондон, и неговият брат Никола Марков, който от години живее в Италия.
„Живите затварят очите на мъртвите. Мъртвите отварят очите на живите” – тази древна мъдрост, която Георги Марков споменава в своите „Задочни репортажи”, се чете от лявата страна на паметника, дело на скулптора Денко Денков. Средствата за монумента са лично дарение на световноизвестния хирург д-р Георги Лазаров, емигрирал от България през 1969 година. Д-р Лазаров заяви пред събралите се хора, че произведенията на Георги Марков трябва да са в учебниците по литература до тези на Христо Ботев.
Георги Марков решава да напусне родината си, след като е наложена цензура върху пиесата му „Аз бях той” и премиерата й е спряна без предупреждение. Впоследствие се установява в Лондон, сътрудничи на Би Би Си, „Дойче веле” и „Свободна Европа”.
От 1975 до 1978 година Марков работи над своите „Задочни репортажи”, които разкриват живота в социалистическа България в пълните му краски. Те се излъчват като радиоразкази всяка седмица по Радио „Свободна Европа”. Критиките са отправяни към недостатъците на социалистическия строй и лично към Тодор Живков. Мнозина вярват, че именно това става причина за убийството на Георги Марков. На 7 септември, рождения ден на Тодор Живков, срещу писателя-дисидент е извършено покушение на моста Ватерло. Чрез убождане с чадър в тялото му е вкарано метално топче, пълно с отровата рицин. Георги Марков умира на 11 септември.
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и..
В програмата на 27 ноември поставяме фокус Ньойския договор, от чието подписване се навършват точно 105 години. Ноември е месецът, в който е учредена и..
Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на..