Програмист, отскорошен предприемач, мечтател. Така се описва 19-годишният Любомир Янчев, който наскоро спечели европейското състезание eSkills awards 2014 в категория Young Digital Talent. Наградата, която е еднодневно посещение на Cisco в Милано и среща с топ мениджъри на компанията, му бе връчена за проекта „Компютърен анализ на изображения от имунохистохимията”. По него Любо е работил съвместно с учени от Медицинския факултет на Университета в Хирушима. Приносът му е в създаването на софтуер, който прави прецизен анализ на изображения на тъкан, изследвана с имунохистохимия. Това ще помогне на лекарите при диагностицирането на различни заболявания. Младият програмист споделя, че е качил кода на програмата в интернет за свободен достъп. Причината: „подобно знание за медицината не трябва да се блокира”. Името на Любо нашумя преди две години, когато спечели националния конкурс „Млади таланти” с друг проект – „Модерният иконом“, известен още като „Мелиса”. Това е иновативна система за автоматично управление на различни уреди у дома. В момента тя се е превърнала във фокус на новото му бизнес начинание, макар и с известна трансформация. „Тъй като пазарът не е готов за подобно нещо, решихме да развием едно от устройствата, а именно за умно управление на климатик, което също нарекохме „Мелиса”, обяснява младият изобретател и добавя:
„Мелиса се учи кога се прибираш от работа, каква температура на въздуха ти харесва. Например, тя знае, че в определен интервал от време те няма вкъщи и тогава няма да поддържа предпочитаните 25 градуса, а по-ниска температура, за да не изстиват стените и да е енергоефективно. Освен това пуска климатика на по-ниска скорост. Климатиците са като колите. Ако ги караме много бързо, харчат много, но ако ги караме лекичко, на по-нисък режим, харчат значително по-малко.”
Според Любо „Мелиса” намалява консумацията на ток с 25%. Към устройството вече има интерес от различни дистрибутори на климатици у нас. „Най-вероятно ще успеем да сключим сделка и в Турция с едни от най-големите търговци на черна и бяла техника”, с радост съобщава той. Освен това в момента се занимава и със създаването на мобилни апликации за елитни заведения в цялата страна.
„Доста проекти са ми минали през ръцете, било то социални или технологични – добавя Любо. – Преди около девет месеца започнахме работа и по устройство, което следи вещите, така че да не ги загубиш. Това е малка джаджа, която можеш да събереш в портмонето си. Ако го забравиш, в момента, в който се отдалечиш от него на разстояние, което предварително му зададеш от 0 до 60 м., телефонът веднага те информира.”
Въпреки скромните си 19 години и фактът, че е едва първи курс студент „Информационни технологии“ в Нов български университет, Любо вече е преподавал програмиране в Софтуерната академия на Телерик. От време на време води лекции и в новия Софтуерен университет на Светлин Наков. „Приемам се за прагматик“, пояснява той и е убеден, че има какво още да учи. А интересът към програмирането успява да разпали първата му учителка по информатика, когато е едва първи клас. „В началото бях много зле. На първото състезание във втори клас изкарах 18 от 300 възможни точки. С времето обаче надобрях. Превърнах програмирането в свой фокус и нещата се получиха“, припомня си Любо. Предприемаческия дух е наследил от родителите си, които от години имат собствен бизнес. Заниманията по таекуон-до и напътствията на треньора пък му помагат да изгради лидерски характер и решимост при вземането на по-големи решения.
Снимки: личен архив
Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на „БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна Църква е тежък удар по православното..
В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..