Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актуализацията на бюджет 2014 г.: ревизия на грешното планиране и демагогията

Снимка: архив

След страстни и пристрастни дебати, след убедителни аргументи и още по-убедителни контрааргументи, след опияняващи дози популизъм и изблици на професионализъм, всичко това гарнирано с единодушни и оглушителни уверения за загриженост за съдбата на страната и българския народ, депутатите успяха да приемат предложените от новото правителство корекции на бюджета на държавата и на националната здравна каса за тази година. Макар и закъсняла с четири месеца, наследена от предишните две правителства, управлявали през тази година, тази ревизия не прави нищо друго освен, по думите на сегашния финансов министър Владислав Горанов, да узакони официално грешките, заблужденията и залитанията на преди това управлявалите. Ние сме принудени да актуализираме бюджета, но това ни е наложено, това не е нашата политика, допълни новият финансов министър.

Макроикономическите и бюджетни елементи, които сега бяха променени, всъщност са толкова съществени, че засягат цялата национална икономика и финанси. Така например днес вече официално се признава, че за финансиране на публичния сектор, т.е. националната сигурност, социалните системи, здравеопазването, образованието, местната власт, публичната администрация, правосъдието и т.н., в бюджета не достигат повече от 500 млн. евро. Това означава, че дефицитът за 2014 г. ще достигне неприемливите по европейските стандарти и водещи до санкции от Брюксел 3.7 процента от БВП, което е два пъти повече от записаната в закона стойност. Но липсата на тези необходими и планирани финансови средства трябва да се компенсира по някакъв начин, защото няма как да спрат публичните плащания най-вече за доставките и услугите от частния бизнес. Ако към тях добавим и парите, които трябва да се намерят за Фонда за гарантиране на влоговете, който по закон трябва да възстанови спестяванията до 100 000 евро на клиентите на Корпоративна търговска банка, дупката в публичните финанси придобива гигантски за скромните възможности на България размери. И води директно до увеличаване на публичния дълг с нови държавни заеми, които са предвидени да достигнат над 2.3 млрд. евро.

Повечето развити държави в Европа и по света имат бюджетни дефицити и публичен дълг и често ревизират националните си бюджети. Проблемът в конкретния случай на България е, че голяма част от публичните разходи отиват в полза на нереформирани администрации като МВР, общественото здравеопазване, висшето образование, изключително проблемното и силно критикувано в страната и от Брюксел правосъдие. В тези сектори парите се харчат непрозрачно и неефективно. „Не отлагайте повече политически трудните реформи, доведете ги до край”, призова тези дни еврокомисарят по бюджета и човешките ресурси Кристалина Георгиева.

„Политиката на нашето правителство ще бъде различна”, увери новият министър на финансите Владислав Горанов и обеща, че това ще проличи още тези дни с представянето на публичния бюджет за следващата 2015 година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25