Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знамето на българските въстаници от Илинденско-Преображенското въстание в Енидже Вардар намери своя достоен дом

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Потомката на българи от Егейска Македония Анка Николова Хикимова – Колакова дари в парламента знамето на българските въстаници от Илинденско-Преображенското въстание в Енидже Вардар. Дарителката избра това да стане в Народното събрание като един от символите на съвременната българска държава.

111 години безценната реликва е съхранявана от семейството на Анка Колакова. То е ушито през зимата на 1903 г. от местната българска учителка Мария Капитанчева по изричното нареждане на легендарния войвода Апостол Петков Терзиев-Ениджевардарски. Пред него се заклеват 250 четници от ениджевардарските чети на Апостол Терзиев и Иван Орджанов и кукушката чета на войводата Кръстьо Асенов. Знамето е водело въстаниците по време на боевете през юли, август и септември на 1903 година. След въстанието то е било спасено от отец Димитър Джутев от българската църква „Св. Св. Кирил и Методий”.

Председателят на парламента Цецка Цачева прие българската светиня и я предостави за съхранение на директора на Националния военно-исторически музей Соня Пенкова. Знамето, на което има следи от кръвта на българските въстаници, ще бъде изложено в музея, редом с  всички знамена от борбите за национално освобождение и обединение. Негово копие ще бъде предоставено на Националната гвардейска част, за да участва в тържества и ритуали, свързани с историята на страната.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Екатерина Титова

Св. Йоан Рилски и Св. Йоан Кронщадски – двама чудотворци "Чрез силата Христова"

На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..

публикувано на 22.11.24 в 11:40

Християнското семейство укрепва връзката с Бога

Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..

публикувано на 21.11.24 в 05:30
Авторката на книгата Милена Димитрова

Книгата "Десет велики българолюбци" като оазис за вдъхновение

"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..

публикувано на 20.11.24 в 08:26