Фолклорни фестивали, надпявания, годишнини... Да не забравяме и новите гласове, които открихме през отминаващата година. Събитията на 2014-та се подредиха като шарено празнично хоро. Човек ще реши, че трудните времена и лошите новини не достигат до организатори и изпълнители, които подариха безценни мигове на публиката. Стотици регионални събори, респектиращи международни събития, нови конкурси и награди изпъстриха фолклорния календар. За някои от тях ви разказахме, за други ще го направим сега – с хубава музика и добри новини.
Преди дни ансамбъл „Пирин” отбеляза своята 60-годишнина в Националния дворец на културата. Направи го с впечатляващ спектакъл, в който взеха участие изпълнители от различни поколения. Ансамбълът посрещна своя празник с респектираща равносметка – над 7000 концерта на всички континенти пред милиони слушатели. Проф. Кирил Стефанов, който близо пет десетилетия беше главен художествен ръководител, е автор и на някои от най-известните обработки на народни песни.
Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..
В наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче..