От мащабната и предизвикала небивал световен интерес вчерашна пресконференция на руския президент Владимир Путин станаха ясни много неща за политиката и положението на Русия. Едното е, че тя се чувства като обсадена крепост, заобиколена от неприятели, докато Москва всъщност иска като руската мечка от приказките единствено кротко да си похапва горски ягоди и да ближе сладък медец, без никой да нарушава бизнес интересите й. Неприятелите очевидно са Западът, вкл. и България. Нашата страна не беше изрично спомената от руския държавен глава, но очевидно за връзките между България и Русия в най-висшите ръководни среди в Москва доста е мислено. Това най-ясно проличава от лансираната нова идея на Путин за алтернативно трасе на спрения проект за газопровод „Южен поток“, който по първоначалните планове трябваше да минава по дъното на Черно море и да влезе на територията на Европейския съюз на българския бряг. София постави условието проектът да отговаря на европейските изисквания и да бъде икономически изгоден за страната. Оказа се, че Москва и „Газпром” не се съобразиха с нито едно от двете искания на България. Москва обаче има крещяща нужда от твърда валута от продажбата на газ на Централна и Западна Европа и руснаците намериха алтернатива на отхвърленото от България трасе, като решиха газопроводът да минава през Турция и да стигне до Гърция, откъдето да се разпределя за потребителите в останалата част на континента. Вчера стана ясно по какъв начин руският газ може да стигне до центъра на континента според руснаците – преминавайки от Гърция, през Македония, Сърбия и Унгария и стигайки до Австрия. Достатъчно е да се погледне картата на Европа, за да се види колко по-дълъг и следователно по-скъп ще бъде новият проект и каква цена е готова да плати Русия само и само да изолира България, през която преминава най-краткият път и строителството ще струва най-евтино. Руската мечка изглежда се ядоса и вместо кротко да си хапва горски ягоди, по думите на Путин, реши да се разсърди и да стъпче малка България.
А тя, според последните изявления на министър-председателя Бойко Борисов, направени снощи в Брюксел на Европейския съвет, продължава да държи на газовия проект и има намерението да изпълнява поетите ангажименти със споразумението с Русия за „Южен поток”. В никакъв случай България не трябва да е виновна за спирането на „Южен поток”, заяви е Борисов и увери, че страната ще продължи подготвителните дейности по реализацията на газопровода. Още повече, че тази политика на София е била подкрепена снощи в Брюксел от висшия орган на Евросъюза. Всичко това е ново доказателство от страна на българските власти и евросъюза за добронамереността, готовността за диалог и желанието за взаимоизгодно сътрудничество и компромиси с Москва.
В "България днес" на 21 януари разговаряме с Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ–България за проекта на организацията, насочен към повишаване на качеството на образованието и грижата в ранна детска възраст. След това се отправяме към..
Предизвикателствата пред Европа и България обсъди новият български премиер Росен Желязков с българските евродепутати от всички политически групи в Страсбург. Премиерът се срещна днес с представителите на България в Европейския парламент преди началото на..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на Европейския съюз Кая Калас. Той подчерта ангажимента на страната ни към..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...