Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карта на диалектите обогатява представите ни за българския език

БНР Новини
Снимка: ibl.bas.bg

Българският е сред индоевропейските езици с най-много диалекти. В наши дни можем да чуем негови разговорни форми не само докато пътуваме из страната, а и извън държавните ни граници. Интересни, а в някои случаи и доста архаични форми на езика ни се срещат в региони на Беломорието, Македония, Северна Добруджа, Западните покрайнини и въобще навсякъде, където в миналото се е разпростирала българската държава. Сега всеки, който желае да проследи богатството и колорита на нашия език, може да стори това, като кликне с мишката върху специална интерактивна карта на диалектите, създадена неотдавна от екип на БАН.

Българският, който през 9-ти век е представлявал класически славянски говор, би могъл да се определи в наши дни, като „екзотичен“ балкански език с неприсъщи на нито един от останалите славянски езици особености, научаваме от доц. Ана Кочева от БАН. Сред тези специфики са липсата на падежни форми, заместванията на инфинитива с типичната за езика ни да-конструкция, аналитичното образуване на бъдеще време със специални частици и пр. „Това е единственият т.нар. славяно-балкански език в света – характеристика, потвърдена от стотици чуждестранни изследователи “ – категорична е доц. Кочева, която е сред съставителите на въпросната карта на българските диалекти.

В нея са представени 60 от над 100-ната български говори. А приятната изненада е, че само с един клик тя „проговаря“ на различни, кое от кое по-странни и неразбираеми за повечето от нас, наречия! Автентичните аудиозаписи са правени на място от специалисти на БАН, обикаляли надлъж и шир езиковите граници на България, за да интервюират местни хора. Оказва се, че българските диалекти не се отличават един от друг в морфологично отношение, затова пък разликите в областта на фонетиката и лексиката са съществени. „Точно върху тях се извършва делитбата на нашите говори“ – казва доц. Кочева. Какво още научаваме от интерактивната карта на БАН?

„Научаваме колко разнообразни са българските диалекти, но и кои са най-архаичните сред тях. За това ни помага цветовата символика. С топлите цветове в червената гама върху картата са изобразени онези говори, които стоят по-близо до старобългарското състояние. С цветовете от студената гама – сините и лилавите, са отразени тези, които са се отдалечили малко повече от старобългарския език. Откриваме, разбира се, и много интересни и специфични особености за отделните диалекти, които може да се прочетат, като се кликне върху прозорчетата с изобразена книга върху картата. И разбира се, като кликнете върху символа с микрофонче, ще може да чуете автентична диалектна реч. И до ден днешен с колегите ми провеждаме диалектоложки експедиции на терен. Записваме тази жива диалектна реч и сме отразили записите по картата. Така че картата говори и вие можете да чуете гласовете на хората, които са ни съдействали да представим невероятното разнообразие на българския език“.

Диалектната карта ще продължава да се обогатява с още нашенски говори, които в момента се проучват. А всеки който обича българския език и иска да допринесе за опазване на неговото богатство, би могъл да предостави свой личен запис на рядък нашенски диалект, който ще бъде включен във въпросната интерактивна карта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската патриаршия предупреди за фалшиви профили на Негово Светейшество в социалните мрежи

Българският патриарх Даниил няма профили в социалните мрежи и не е разрешавал създаването на такива. В официално изявление на сайта на Българската патриаршия се посочва, че "от известно време в социалните мрежи са се появили фалшиви профили и страници на..

публикувано на 12.12.24 в 17:10

Протестиращи поискаха оставката на директора на БАБХ

Стотици се събраха пред сградата на Министерския съвет в защита на българското животновъдство и в подкрепа на семейството от Велинград, чието стадо овце беше застрашено от изтребване. Съдбата на стадо овце обедини българи в обща кауза за спасяването..

публикувано на 12.12.24 в 16:46
Вигенин и Пенкова - организатoри на благотворителната дискусия

"Искам да ме чуете" насочва вниманието към децата с увреден слух

Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент организира дискусия под наслов "Искам да ме чуете!". Тя е с благотворителна кауза и е посветена на проблемите и предизвикателствата пред децата и младежите с увреден слух и техните семейства...

публикувано на 13.12.24 в 07:05