Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не хранете късните щъркели

БНР Новини
Снимка: БТА

„2014-а бе най-щъркеловата година”, заяви за Радио България д-р Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на сдружение „Зелени Балкани”, който се намира в Стара Загора. В центъра са постъпили много повече бедстващи птици от този вид отколкото през други години.

„През първата си половина годината бе изключително благодатна и се народиха много малки щъркелчета”, разказва д-р Клисурова. „Но впоследствие силните дъждове, градушките, бурите станаха причина за събарянето на много гнезда и загиването на доста малки. В нашия център постъпиха стотина наранени и паднали от гнездата си щъркелчета, което е поне с 50 на сто повече от други години.”

По мнение на доброволците, участвали в започналото миналата година международно преброяване на белия щъркел, през пролетта е имало много повече гнезда с по три и четири щъркелчета от обикновено. Топлата и дълга есен явно не е успяла да прогони всички щъркели и до Коледа имаше много сигнали за забелязани щъркелови птици тук и там из страната. Това е опасно, защото тези птици може да станат жертва на последвалото силно застудяване и падналите снегове. И понякога ние, хората, участваме в подвеждането им.

Апелът на д-р Клисурова е: „Не хранете закъснелите щъркели или други мигриращи птици. Има случаи, в които хората подхождат грешно към такива птици и започват да им подхвърлят храна. Това лъже щъркелите и не отключва миграционния им инстинкт. А тези птици и без това гнездят предимно в населени места и са много свикнали с човека. Те мигрират заради малкото храна или липсата на храна тук през зимата, а не толкова заради температурите. Възможно е също забелязаните напоследък щъркели да са от по-северни популации и по пътя на миграцията си да са останали тук заради достатъчното количество храна в незамръзналите ни все още водоеми.”

„Когато храната изчезне и стане наистина студено, това мотивира птиците да политат на юг”, обяснява Христина Крисурова. „Възможно е хората, съобщаващи за видени щъркели в снега да ги бъркат и с белите чапли, които си зимуват тук. Видени от далеч, струпани на големи групи, често чаплите биват припознавани като щъркели.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 39

В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния преподавател по история и география във Френски лицей "Виктор Юго" в София; На гости на българската..

публикувано на 20.02.25 в 12:00
Министърът на отбраната Атанас Запрянов

Министри разказват на депутатите за "въпросника" на САЩ

Парламентът ще изслуша днес министъра на отбраната Атанас Запрянов и министъра на външните работи Георг Георгиев относно "въпросник", изготвен от страна на САЩ, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на..

публикувано на 20.02.25 в 07:15

Втори ден на бойкот на веригите за хранителни стоки

Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава инициатива у нас. В първия ден на бойкота по данни на Министерството на финансите оборотът на..

публикувано на 20.02.25 в 06:35