От 12 до 17 януари Съюзът на българските журналисти е домакин на среща с делегация от град Мудания, област Бурса в съседна Турция. Подробности от Яшар Герчекчи, председател на Асоциацията на журналистите от Мудания:
„Със Съюза на българските журналисти сме партньори в проекта „Адаптирането на турските медии към изискванията на ЕС“. Той е част от програмата за безвъзмездна помощ, наречена „Диалогът в гражданското общество“, подписана между ЕС и Турция. Това е първото ни посещение в България и първата ни обща проява. Делегацията ни включва журналисти, представители на неправителствени организации, членове на Общинския съвет и председателя на Градския съвет. Целта ни е да се срещнем с колеги журналисти, да се запознаем отблизо с българските медии и с културата на вашата страна. Вторият важен момент в проекта е създаването на документален филм, който ще отрази заглавията на българските вестници преди и след приемането на страната ви в ЕС. Филмът ще бъде представен в България и Турция. Това, което колегите журналисти посрещнаха с учудване, бе фактът, че регионални медии съществуват без подкрепата на държавата и общините.При нас нещата стоят по-различно. Голяма част от вестниците в Турция подкрепят властта и обществото остава с убеждението, че не може да се издаде вестник или списание, ако я няма финансовата помощ на държавата или общините. Това бе първото нещо, което привлече нашето внимание. И бих искал тази независимост на българските медии да успеем да я пренесем и в Турция. В рамките на втория етап от проекта колеги журналисти ще посетят централата на агенция Ройтерс в Лондон с цел повишаване на професионалната квалификация. Благодаря на колегите ни от СБЖ за гостоприемството и богатата културна програма.“
Председателят на СБЖ Снежана Тодорова сподели за Радио България:
„Темата на проекта, спечелен от нашите колеги от Асоциацията на журналистите от Мудания, е свързана с адаптирането на турските медии към изискванията на ЕС. Ние сме щастливи, че те са избрали партньор от България и то точно СБЖ. Надяваме се посещението им в България да бъде успешно и че ще бъде начало на нашите взаимоотношения с тази млада журналистическа асоциация. Искрено вярвам, че то ще допринесе за по-доброто разбирателство и добрите взаимоотношения между България и Турция. Ние сме длъжни да работим за развитието на добрите връзки, още повече, че в нашата страна има турско малцинство, с което съжителстваме стотици години.“
Турските журналисти проявиха огромен интерес към темата за свободата на словото в България. С какво страната ни може да бъде пример в това отношение попитахме Снежана Тодорова:
„Както знаете, още преди 1989 година имаше едно много интересно и авторитетно издание – в.„Народна култура“, под шапката на което беше написано „Свободата на словото е майка на всички свободи“. Свободата на словото е основополагащ принцип на всяко демократично общество и е изключително важна за журналистите в дадена страна. През тези 25 години СБЖ показва привързаност към демократичните ценности и отстоява своето право на независимост. Не сме били удобни на нито една власт, защото подлагаме на критика някои нейни решения и действия. Но в това е нашето достойнство. Защото истинската журналистика преди всичко е независима. СБЖ работи върху документ за защита на журналистическата професия, защото смятаме, че колегите журналисти у нас не са защитени в достатъчна степен. Те не трябва да бъдат подвластни и да зависят от волята на своя работодател и собственика на медията. Това е актуално, защото голяма част от медиите у нас са в частни ръце.“
Снимки: Шевкие Чакър
Във вторник, от север облачността ще се разкъсва и намалява, в Северна България до предимно слънчево. По-значителна ще се задържи над Югоизточна България и Родопите, където на места ще превалява слаб сняг, а в крайните югоизточни райони - дъжд. Ще е..
В деня на българското кино -13 януари, в нашата не-визуална, а словесна приказка ще разкрием за пореден път красотата на българските традиции и обичаи. В „България днес“..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище – първото светско школо в страната ни, открито на 14 януари (2 януари по стар стил )1835 г., в..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище..
Метеорологичната обстановка в южната половина от страната остава усложнена. С временни прекъсвания, снеговалежът ще продължи, прогнозират синоптиците от..