Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиото в ерата на интернет: да превърнем предизвикателствата във възможности

БНР Новини
Снимка: БНР

„Страна без обществени медии и обществено радио – това не е място, където бихме искали да живеем”. Около това мнение се обединиха множеството лектори и гости на международната конференция „Общественото радио и предизвикателствата на бъдещето”, организирана в София от Българското национално радио по случай 80-годишнината му. Бъдещето е в нашите ръце, заяви Президентът на Комитета на Еврорадио към Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) и заместник-директор на Би Би Си Радио, Греъм Елис. След почти 40-годишна кариера в британската медийна корпорация той е убеден, че радиото ще продължи да бъде неизменна част от живота на хората за дълги години напред, но в момента е изправено пред важен избор: да живее в миналото или да се промени:

Смятам, че пред радиото в момента стоят множество предизвикателства, които произтичат от факта, че хората днес могат да правят много повече неща и имат много повече възможности да слушат музика от различни източници, отколкото преди. Ако радио операторите, независимо дали обществени или частни, искат да имат успех в бъдеще, хората трябва да продължат да слушат радио. Голямото предизвикателство за всички нас от този бранш е как да направим радиото един наистина атрактивен начин за прекарване на времето. И тук специфичната роля на обществените медии е да служат на гражданите, без ни най-малко да бъдат повлияни от политически възгледи или бизнес интереси. Нашата цел е да гарантираме, че аудиторията ще получи източник на информация, на който може да се довери. Обществените медии разчитат на своята връзка с гражданите. В крайна сметка гражданите плащат за тази услуга и те ще продължат да плащат само ако получават стойностна услуга, а това, което те търсят, е един доверен независим източник на информация.

За нас различията не са заплаха, а възможност, сподели д-р Джавад Мотаги, генерален секретар на Азиатско-тихоокеанския съюз за радио и телевизия (ABU), който също бе специален гост на БНР по повод отбелязването на празника. Със седалище в Куала Лумпур, тази организация обединява повече от 271 медии от 65 страни, обхващайки аудитория от повече от 4,2 милиарда души. Радиото е много важна медия в азиатско-тихоокеанския регион, като играе важна роля в разпространението на информация, в образоването и забавляването на една огромна аудитория, обясни д-р Мотаги. Какво ще се случва занапред, обаче?

Във всяка една страна в Европа и Азия радио и телевизионните оператори се сблъскват с предизвикателства, като нашата цел е да обменяме опит, за да се учим един от друг и да намерим пътя напред. Трябва да приемем, че публиката има достъп до множество платформи и че именно хората решават какво и къде ще слушат или гледат. Първото предизвикателство пред операторите е да достигнат до аудиторията, като използват всички възможни платформи. Но по-важното предизвикателство е да предоставят съдържание, което хората да поискат да чуят. Съдържанието на програмите все още е на първо място, независимо от технологичните чудеса. Хората трябва да поискат да чуят вашето послание и ако то отразява и техния глас, те ще се връщат при вас. Аз вярвам, че радиото е и ще продължи да бъде най-влиятелната медия в света, както това е в нашия регион, разбира се с помощта на новите технологии.

Снимки: БНР


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български учени ще пренесат живи риби от Антарктида в Пловдив

Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..

публикувано на 16.02.25 в 13:31
Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в конференцията по сигурността в Мюнхен.

ЕС възприе българско предложение по разходите за модернизиране на отбраната

Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..

публикувано на 16.02.25 в 10:53
Президентът Румен Радев резговаря с с председателя на Европейския съвет Антонио Коща.

Президентът очаква Скопие скоро да изпълни Европейския консенсус от 2022 г.

Справянето с кризите пред ЕС, изисква повишаване на европейската глобална конкурентоспособност и гарантиране на сигурността, заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция..

публикувано на 16.02.25 в 10:22