На 30 януари в болница в Сан Франсиско почина известният в цял свят проф. Карл Джераси. Създателят на хапчето антибебе си отиде на 91-годишна възраст от рак.
Проф. Карл Джераси е роден на 29 октомври 1923 г. във Виена. Баща му Самуел Джераси е български евреин и е бил известен кожен лекар в София. Когато родителите на създателя на хапчето антибебе се развеждат младият Джераси заминава с майка си за Виена. Но по-късно през 1938 г. се връща в България, за да се предпази от нацистите. Карл Джераси е учил в Американския колеж в София, а на 16 години заминава за САЩ, за да стане учен химик.
Освен хапчето, за което професорът казва: „Бяхме екип, а това не е хапче против бебета, а против аборти”, той е открил и кортизона. Вестник „Таймс” обявява проф. Джераси за една от тридесетте най-велики личности на хилядолетие редом с Нютон, Шекспир, Дарвин, Коперник и Айнщайн.
През 1968 г. под натиска на Ватикана номинацията му за Нобелова награда като откривател на революционното хапче бива отхвърлена. У нас обаче световно известният професор е отличен с орден „Мадарски конник”, връчен му от президента Петър Стоянов. Освен това става член на БАН и е удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза” на академията.
През 2013г. проф. Карл Джераси посещава за последен път страната ни. Тогава той получава и титлата „Доктор хонорис кауза” на Американския университет в Благоевград. Идването му в България се реализира със съдействието на Израелско-Българския институт, в чиито борд на директорите участва и проф. Джераси.
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния преподавател по история и география във Френски лицей "Виктор Юго" в София; На гости на българската..
Парламентът ще изслуша днес министъра на отбраната Атанас Запрянов и министъра на външните работи Георг Георгиев относно "въпросник", изготвен от страна на САЩ, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на..
Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава инициатива у нас. В първия ден на бойкота по данни на Министерството на финансите оборотът на..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..