Българите са най-бедните европейци, т.е. имат най-малко пари, но по брой банкови клонове на глава от населението са на първо място в Европейския съюз. На 100 000 души у нас се падат 62 офиса на банки. За сравнение в Норвегия те са едва 10, а в Германия на 100 000 души се падат по 14 банкови клона. И действително, почти никъде в европейските градове, с изключение може би на тези в Италия, не може да се види такова изобилие и такова струпване на луксозни банкови офиси както по най-престижните централни улици, така и в най-скромните предградия. Това несъразмерно на повече от скромните финансови възможности на българите банково присъствие трудно може да се обясни с някакви рационални икономически причини, то е по-скоро демонстрация на престиж и благосъстояние, демонстрация, която често прекрачва границата между добрия вкус и разумното, от една страна, и кича и липсата на мярка от друга. Още повече на фона на световната тенденция на все по-масово навлизане на електронното банкиране през интернет и банкоматите.
Колкото и многобройни да са банковите клонове, трябва да се признае, че повечето от тях не се оплакват от липса на клиенти, дошли лично да ползват техните финансови услуги. Макар и бедни, българите имат все пак спестявания от близо 30 млрд. евро. Физическото присъствие на банкови клиенти в клоновете от своя страна говори, че модерните форми на банкиране все още не са навлезли масово в ежедневието на българите, въпреки че повече от 40% от тях твърдят, че редовно използват интернет с всичките съвременни възможности на световната мрежа. В същото време едва 2% от българите използват онлайн банкиране. Трябва също така да се признае, че самите банки са наясно, че бъдещето е на електронното банкиране и всички масово предлагат своите виртуални онлайн услуги, като понякога и някои от тях са дори безплатни за клиентите. Добра предпоставка за неизбежно предстоящия бум на електронните банкови услуги и в България е и обстоятелството, че всеки възрастен гражданин в страната притежава поне две банкови карти и че за разлика от вехнещата традиционна търговия, електронната й версия процъфтява.
Изглежда, че първите признаци за навлизането на банкирането в ерата на интернет вече са налице, тъй като повечето банки в страната започват да съкращават още през тази година физическото си присъствие по улиците и търговските центрове, закривайки част от своите клонове. Очевидно и те са наясно с мнението на световни експерти, че в близките 20 години банковите клонове на практика ще изчезнат, напълно заместени от електронното банкиране.
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При съобразяване с принципите на правовата държава и разделението на властите, решението на въпроса с..
Частична вина за трагичната катастрофа на автомагистрала "Струма" , при която загинаха 45 души от Северна Македония има и Агенция "Пътна инфраструктура", реши Окръжният съд в Перник. Катастрофата стана около 2.00 ч. на 23 ноември 2021 г., на 31-ия..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..