Като представители на най-мощната икономика в Европа мнението на германските инвеститори в България може да се приеме за лакмус за развитието на бизнес средата в страната. Техен своеобразен „говорител“ в България е Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК). Повод да говорим с главния управител на камарата д-р Митко Василев ни дава и скорошната церемония в Софийската опера, на която за единадесети път бяха наградени фирми, допринесли през последната година за развитието на българо-германските икономически отношения.
Наскоро на среща с правителството представителите на американските, френските и германските инвеститори в България имаха възможност наред със собствениците и висшия мениджмънт на водещите компании в България да чуят от първо лице какво ще се случва в държавата и Европейския съюз през новата година. Какво си казахте и какъв резултат може да се очаква от такива срещи?
Беше добре да чуем, какви намерения има правителството“ – смята Митко Василев. „От една такава среща обаче не може да очакваме да се случат кой знае какви неща и резултати, но е важно да се срещаме, да има диалогичност и чуваемост, особено в тази трудна ситуация, в която се намира България. Не говоря за някаква изолация, но имаме още много задачи да решаваме, защото някои неща тежат. Имам предвид и случая КТБ, и съдебната реформа и други реформи, които предстоят и които засягат цялото общество.
В традиционна анкета сред своите около 500 членове ГБИТК за първи път миналата година отбеляза остра критика към условията за чуждестранните инвеститори в България. На преден план отново бяха изтъкнати неработещата администрация, корупцията, правната система, недостатъчната прозрачност на обществените поръчки и т. н. Как се отразява на бизнес климата у нас близо двегодишната политическа и икономическа нестабилност на инвеститорския интерес?
Не се отразява добре. Ако вземем дори данните на БНБ, с които ние работим, за изминалата година отново се отчита отлив на немски инвестиции. Но не бива да гледаме само с негативизъм, защото България има и определено положителни страни: данъчната система, географското положение на страната, принадлежността към голямото семейство на ЕС и НАТО и, колкото и да не ни харесва, евтината работна ръка, което пък е атрактивно за чуждия инвеститор. Медалът винаги има две страни, важно да извлечем доброто, да се мобилизираме и да можем заедно да вървим напред. Иначе ни очаква сериозно изоставяне.
С приемането на България в ЕС инвестиционният бум като че ли отлетя. Еуфорията отмина, но този процес е естествен и очакван – като член на ЕС българският пазар е регулиран и предсказуем. И въпреки очертаващия се пореден отлив на германски инвестиции в страната, двустранният стокообмен бележи нов рекорд. Какво е обяснението?
Ние самите сме изненадани, защото следим развитието по месеци и установихме, че до октомври 2014 г. спрямо предходната година имаме нарастване, което значи, че на годишна база очакваме пореден рекорд. Стокообменът през 2013 г. достигна 5,3 млрд. евро, а за миналата година може би ще са около 5,6 млрд. евро, което е уникално. До сега не сме имали такъв ръст, но може би няма да се повтори положителното търговско салдо от 2013 г. Германия е световен шампион в износа и много малко страни по света имат положително търговско салдо. Но самият факт, че имаме отново прираст в търговията, че поставяме поредния рекорд, е нещо достойно за уважение и една много хубава тенденция. Надявам се, че резервите все още не са изчерпани. Това е нещо положително и то трябва да се отбелязва и да се казва, обяснява Митко Василев.
Снимки: ГБИТК
Еврокомисията настоява за незабавно прилагане на мерки за ликвидиране на установеното огнище на чума във Велинград. В становище на Дирекция "Управление на кризи в храните, животните и растенията" към Генералната дирекция "Здравеопазване и..
Журналистът, вицепрезидент на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) Ирина Недева е удостоена с Национален орден за заслуги, степен Кавалер, с указ на президента на Френската република Еманюел Макрон. Това съобщиха от френското посолство в..
Тази вечер за първи път пред родна публика оперната прима Соня Йончева представя рецитала си „На една звезда“ в зала „България“. Концертът е част от втория сезон на „Съкровени гласове“, който тя организира в страната ни, а неин сценичен партньор ще бъде..
Председатели на Общински съвети от Кюстендилска област се събраха на граничната гара Гюешево, за да декларират желанието си за ускорено..
Тази вечер за първи път пред родна публика оперната прима Соня Йончева представя рецитала си „На една звезда“ в зала „България“. Концертът е част от втория..
Пистите в трите големи зимни курорта на България – Боровец, Банско и Пампорово, са добре заснежени преди официалния старт на сезона, предава БГНЕС...