„Група „Гергьовден” е създадена през 2007 година към читалище „Св. Георги Победоносец” в София. Още докато следвах в Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив, мечтаех да създам такава формация. Първо бях в Ансамбъл „Гоце Делчев” – започнах от изпълнител, концертмайстор, ръководител на оркестъра и постепенно реших да направя своя група. Още при първото ми влизане в читалищна зала, в която репетирахме, на стената видях голяма икона на св. Георги Победоносец. Много я харесах и така решихме името ни да бъде „Гергьовден”. Заедно избираме репертоара, в който има песни от различни фолклорни области: Шопска, Пиринска, Тракийска, Родопска. Най-добре всеки изпълнява мелодии от своя край, затова повечето са от Пиринския край, а и тамбурите определят облика ни. Певците и инструменталистите от „Гергьовден” имат други професии, а вечер идват на репетиции и се разтоварват от деня. Много весело е при нас, празнуваме рождени и именни дни, но и усилено работим. Въпреки че всеки има други ангажименти, в състава са много опитни музиканти – минали са през различни групи, участвали са на редица концерти, записи и турнета. Посещавали сме различни международни сцени в Румъния, Турция, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, там има фестивали за тамбурашки оркестри, които дават поле за изява на нашата музика. Последното ни гостуване за минала година беше в Охрид, Македония. Гости сме и на национални събития. На традиционния фолклорен фестивал в Рибарица ни отличиха с първо място за вокално изпълнение, а втора награда получихме от фестивала „При шопите в Казичене – 2014”. Миналата година бе много ползотворна за нас. С концерт отбелязахме 15-годишнината на читалището, на който бях удостоена от Съюза на читалищните дейци с медал за високи творчески постижения. Участвахме и на Петите награди за „Пазител на традицията“ в София. Най-емоционално ни приеха на Коледния концерт в столичната зала „Средец“. Публиката стана да играе хорá, включи се и в песните. Зарадвах се, че хората харесаха музиката ни."
Снимки: личен архив
Сръбска тамбурица, румънски цимбал, критска лира и българска гайда ще звучат в десетото издание на най-успешния проект на Оркестъра за народна музика на БНР – "Ритъмът на Балканите". Поредната среща с публиката на музикантите под диригентството на..
Филхармоничният оркестър на град Враца – Симфониета – се превръща в пристан за цигуларката Альона Чехова. Родена в руския град Тюмен (западен Сибир), израснала в украинския Крим и живяла повече от 10 години в Москва, където работи в Радиооркестъра и..
Днес отбелязваме 95 г. от рождението на народната певица Стефка Съботинова. Родена на 2 април 1930 г. в някогашното старозагорско село Розов кладенец, днес с. Обручище в Югоизточна България. Тя произхожда от род на преселници от Беломорска Тракия, на..